Stručnjaci MediGroup-e odgovaraju na vaša pitanja: Da li se vantelesna oplodnja preporučuje dijabetičarima?

by | april 22, 2016

Na vaša pitanja odgovaraju stručnjaci MediGroup-e.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

P: Poštovani, poslednji ciklus sam imala 19. januara. Inače sam ciklus imala na 29-32 dana. Nakon toga, 6. marta sam imala blago krvarenje u trajanju od nekoliko dana, koje je bilo primetno samo prilikom odlaska u toalet. Uradila sma 11. i 14. marta testove baby rapid I oba su bila pozitivna, a rezultat beta hcg testa je 41.5. Na UZ pregledu se ništa nije videlo, a svi ostali rezultati su odlični. Zanima me da li je ipak moguće da je trudnoća u pitanju? Molim vas za odgovor jer stvarno bih volela da jeste. Hvala unapred.
O: Poštovana, vrednost Bhcg 45 jeste povišena, ali ne i signifikantna da bi potpuno potvrdila trudnoću, a komercijalni testovi za utvrđivanje trudnoće ponekad mogu da budu i lažno pozitivni. Postoje i takozvane biohemijske trudnoće, kada je kod žena uz izostanak ciklusa prisutna povišena vrednost bhcg, ali se ultrazvučno ne može verifikovati trudnoća. Potrebno je da ponovite vrednosti Bhcg, kao i da ponovite ultrazvučni pregled, a u zavisnosti od nalaza, ginekolog će vam reći koje su dalje smernice. Uvek postoji mogućnost da je trudnoća u pitanju, ali to se može potvrditi samo ukoliko uz porast Bhcg bude i ultrazvučno verifikovana trudnoća.
S poštovanjem, dr Gordana Pecić, ginekolog, DZ Bulevar, članica MediGroup.

Imate pitanje? Obratite se stručnjacima MediGroup-e. Kliknite OVDE.

P: Poštovani, imam 39 godina i dijabetes tip 1. Interesuje me dali se vantelesna oplodnja preporučuje dijabetičarima i koliko može biti uspešna i da li postoje rizici? Unapred hvala.
O: Poštovana, vantelesna oplodnja se savetuje prema određenim indikacijama i sprovodi se određenim protokolima. Uspeh vantelesne oplodnje zavisi od mnogih faktora, a između ostalog i od opšteg stanja pacijentkinje, kao i od nekih pridruženih stanja ili bolesti. Pošto navodite da imate 39 godina i dijabetes tip 1, trudnoća u vašem slučaju bi se tretirala kao visokorizična. Kod pacijentkinja sa dijabetesom potrebno je timsko delovanje i lečenje – endokrinolog i ginekolog. Dobra glikoregulacija pre trudnoće (a koja se procenjuje na osnovu nivoa HbA1c), značajan je prognostički faktor za uspeh zatrudnjivanja, kao i za tok i ishod trudnoće. Na osnovu vaših rezultata, endokrinolog i ginekolog koji vas prate mogu da procene da li ste spremni za postupak vantelesne oplodnje.
S poštovanjem, dr Gordana Pecić, ginekolog, DZ Bulevar, članica MediGroup.

Imate pitanje? Obratite se stručnjacima MediGroup-e. Kliknite OVDE.

Tagovi: