Seksualna želja i seksualnost čini da se osobe međusobno privlače. Međutim, pored svega lepog što seksualnost pruža, ona sa sobom donosi i opasnost od seksualno prenosivih bolesti.
Seksualno prenosiva bolest dobija se intimnim odnosom, preko telesnih tečnosti, dodira sluzokože ili dodirom s inficiranom kožom, kao što se dešava u slučaju kondiloma ili genitalnog herpesa. (Pročitaj: Vaginalne infekcije: 6 lekova iz kućne apoteke koje nikako ne bi trebalo da isprobate)
Seksualno prenosiva bolest
Kako donosi jedno istraživanje, samo u Sjedinjenim Američkim Državama godišnje se zabeleži oko 20 miliona novozaraženih od polno prenosivih bolesti. Ove brojke odnose se samo na slučajeve koji su zabeleženi, odnosno registrovani kod ljudi koji su se obratili lekaru za pomoć. (Pročitaj: Šta povezuje punu bešiku s fenomenalnim seksom?)
Mnoge od ovih infekcija nemaju simptome i prividno ne utiču na normalno funkcionisanje, pa ih je teško i otkriti.
Čak većinu polno prenosivih infekcija možete imati bez simptoma. Kada ih i ima (peckanje dok piškite, svrab), najčešće su oni vrlo suptilni.
Samo analizom koju možete da uradite u dogovoru sa svojim lekarom saznaćete pouzdano da li imate neku infekciju. (Pročitaj: Zašto moja menstruacija kasni – može li stres biti uzrok za neredovan ciklus?)
Ako se pitate kako možete da lečite polno prenosive bolesti kod kuće, odgovor je – nikako! Kad se otkriju na vreme bakterijske i parazitske infekcije mogu da se izleče u potpunosti pomoću antibiotika, dok neke virusne infekcije mogu ostati u telu i zauvek. Ne brinite, simptomi se mogu neutralisati, a lečenje će zavisiti od same infekcije. (Pročitaj: Koje su prednosti i mane telemedicine?)
Da zaključimo: najbolji način da se nosite s polnom bolešću jeste da sprečite njeno dobijanje.
Pogledajte Shape video: