Svakog petka na našem portalu: Vi pitate, lekar odgovara!

by | avgust 28, 2020

Potreban vam je savet iz oblasti zdravstva, a ne znate koga da pitate? U nedoumici ste da li postupate ispravno i želite mišljenje stručnjaka?

Portal lepotaizdravlje.rs vam u saradnji sa eminentnim medicinskim stručnjacima pomaže da saznate sve što vas zanima. Postavite pitanje, a lekari DokTok platforme daće vam jasan i konkretan odgovor.

Na pitanje šta je sterilitet i kako se leči, kao i šta raditi ukoliko se vašoj bebi zapuši nos, odgovaraju Dragan Rankov i Karin Vasić.

Šta je sterilitet i kako se leči?

Kako bismo utvrdili problem steriliteta, prvo treba da definišemo šta znači sterilan brak. Ako u toku godinu dana uz redovne polne odnose, što podrazumeva 2 do 3 odnosa nedeljno u toku godinu dana, ne dođe do trudnoće, takav brak proglašavamo sterilnim. U zavisnosti od toga ko je od bračnih partnera razlog za sterilan brak, govorimo o bračnom ili vanbračnom sterilitetu. Zvanična statistika kaže da je u 40% uzrok ženski partner, u 40% muški partner, dok je u 20% problem kod oba partnera. Što se metode lečenja tiče, prvo moramo definisati razlog odnosno na kom nivou i kod kog patnera imamo problem, pa na osnovu toga i planiramo prilaz njegovom rešenju. Metode lečenja steriliteta su mnostruke i zavise od uzroka. Uz današnje dijagnostičke i terapijske metode koje nam stoje na raspolaganju, ukljčujući i biomedicinski potpomognutu oplodnju, ni jedan  brak ne bi smeo da bude bez dece, naravno ukoliko su partneri spremni  da prihvate sva rešenja koja u datom trenutku mogu biti primenjena. 

Prim. Mr sci dr.med. Dragan Rankov

Rodjen  1946 god u Srpskoj Crnji, gde je završio i osnovno obrazovanje. Medicinski fakultet u Beogradu završio 1970. godine, a specijalizaciju iz ginekologije i akušerstva 1978 god. Postdiplomska usavršavanja u Kliničkom centru Ljubljana, GAK Beograd, Royal Aleksandar Hospital Canada. Dobitnik diplome i povelje za svoj dugogodišnji rad u Udruženju ginekologa i opstretičara u bivšoj Jugoslaviji, kao i sadašnjoj Srbiji. Dobitnik godišnje nagrade grada Kikinde za uspeh, posvećenost i neiscrpnu energiju kojom je čuvao generacije kikindskih majki i njihovih tek rođenih beba. I danas aktivno radi u Privatnoj ginekološkoj ordinaciji Dr.Dragan Kikinda.

Šta raditi ukoliko se vašoj bebi zapuši nos, a ne može samostalno da ga izduva?

Skoro svaku bebu ponekad muči zapušen nosić. Bebe sa zapušenim nosićem su često uznemirene, plačljive, teško dišu, imaju problem sa hranjenjem i loše spavaju. Pored ovih razloga, zapušen nosić može biti uzrok ozbiljnjim komplikacijama poput upale srednjeg uva.

Svojoj bebi možemo pomoći redovnim i ispravnim čišćenjem nosića, i to pre svakog obroka kako bi dete lepo primilo podoj, kao i pre spavanja. Postupak čišćenja nosića sastoji se u postavljanju bebine glave u stranu i ukapavanju fiziološkog rastvora (1 do 2 kapi u svaku nozdrvu). Time se sekret u nosu razredi što nam olakšava da ga mehanički (pumpicom) ‘’usisamo’’ iz nosnica i na taj način oslobodimo disajni put. 

Pravilnim postupkom čišćenja nosića omogućićemo svojoj bebi nesmetano hranjenje i disanje, kao i bezbrižno spavanje. To će se odraziti na zadovoljstvo i spokoj čitave porodice.

Karin Vasić, pedijatar 

Diplomirala na Medicinskom fakultetu u Nišu 2000. godine, magistarsku tezu odbranila 2006, a 2011. i doktorsku tezu. Specijalistički ispit iz Pedijatrije položila je 2007, a 2014. ispit uže specijalizacije iz Dečije kardiologije. Bila stipendista Fondacije za razvoj naučnog i umetničkog podmlatka Republike Srbije, WUS-Austrije, kao i Fonda za talentovane učenike i studente Skupštine grada Niša.
Radila kao asistent pripravnik na predmetu Farmakologija sa toksikologijom Medicinskog fakulteta u Nišu. Na Klinici za dečje interne bolesti Univerzitetskog kliničkog centra u Nišu radila od 2007-2019. godine, u svojstvu specijaliste Pedijatrije, subspecijaliste dečije kardiologije, a potom u Saudijskoj arabiji u King Fahad Military Medical Complex.
Učestvovala na brojnim domaćim i medjunarodnim kongresima. Autor i koautor više stručnih radova. Poseduje BLS i PALS (kursevi americkog resuscitacionog saveta) provider sertifikate. Član srpske learske komore, YUECHO-srpskog udruženja za ehokardiografiju i Evropske ascocijacije za kardiologiju (ESC).

Pozivamo vas da nam se pridružite i u komentarima nam šaljete pitanja na koja biste želeli da saznate odgovor. Lekari iz raznih specijalnosti će vam svakog petka na našem portalu izaći u susret i odgovoriti na neka od njih!

lepotaizdravlje.rsGuliver/getty images