7 namirnica koje morate da izbegavate u trudnoći!

by | jul 22, 2016

Žene bi u drugom stanju trebalo da obrate posebnu pažnju na ishranu, jer neke namirnice mogu da štete i njima i bebi.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Namirnice koje se uzimaju u trudnoći moraju da prijaju i mami i bebi. Jedna porcija hrani njih dvoje, i da bi zadovoljio potrebe, jelovnik mora malo da se koriguje. To se pre svega odnosi na namirnice koje mogu potencijalno da budu štetne, ali treba da se izbegavaju i namirnice koje izazivaju nadimanje, mučninu i slično. Stručnjaci su napravili listu namirnica koje bi trudnice trebalo da izbegavaju…

Pročitajte i… Lakše do začeća: Saveti i namirnice za povećanje plodnosti

1. Džigerica

Paštete i drugi proizvodi napravljeni od džigerice sadrže dosta vitamina A, ali je preporuka da ih trudnice izbegavaju, naročito u prvom trimestru. Stručnjaci upozoravaju da se preterana upotreba namirnica koje obiluju vitaminom A u trudnoći dovodi u vezu sa urođenim manama. To znači da bi buduće mame trebalo da izbegavaju suplemente sa ribljim uljem i multivitamine koji sadrže i vitamin A. Ako niste sigurni da li kroz uravnoteženu ishranu uzimate dovoljno vitamina A, beta karoten ili tzv. provitamin A može da bude dobra zamena. Značajan je za rast ćelija, zdravlje kože a pozitivno utiče i na vid. Nalazi se u paprici, mangu, šargarepi, paradajzu, kajsijama.

Koje još namirnice morate da izbegavate u trudnoći pročitajte na sledećim stranama… 

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

2. Jaja

Meko kuvana ili termički neobrađena jaja u domaćem majonezu ili nekim tortama, trudnice ne bi trebalo da jedu. Jaja, naime, mogu da sadrže bakterije koje izazivaju salmonelozu, a manifestuje se povraćanjem i prolivom, što može da utiče i na plod.

Pročitajte i… “Negativna mama”: Na koji način krvna grupa utiče na trudnoću?

Kada se uzimaju u trudnoći jaja moraju da budu dobro tremički obrađena. Čak i kada pripremate jelo sa jajima, dobro operite ruke, jer opasne bakterije mogu da se nalaze i na ljusci.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

3. Alkohol

Ne postoji količina alkohola koja je dozvoljena kada je žena u drugom stanju. Razlog je što kroz placentu alkohol stiže i do tkiva i organa bebe. Štaviše, alkohol negativno utiče na razvoj ploda ne samo u prvom tromesečju, nego tokom cele trudnoće. A što više i češće trudnica pije alkohol, povećava se rizik za pobačaj, urođene malformacije, razvoj mentalnih problema i za razvoj uopšte.

Pročitajte i… Spavanje u trudnoći: Koji položaj je najbolji?

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

4. Sir

Problemi mogu da nastanu nakon uzimanja nepasterizovane hrane, na primer mekih sireva kao što su bri, feta, kamember, ili plesnjivci. Nepasterizovane namirnice mogu da sadrže bakterije, među kojima je najopsanija listerija, koja može da dovede do pobačaja ili prevremenog porođaja. Pasterizovanjem se ove bakterije uništavaju.

Pročitajte i… Iz meseca u mesec: Važni pregledi i analize za zdravu trudnoću

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

5. Meso

Trudnice ne bi trebalo da jedu nedovoljno pečeno meso, jer može da sadrži mikroskopski parazit toksoplazmoza gondi. Iako oboljenje koje ovaj parazit izaziva nije za ljude opasno, u trudnoći može da ima veoma ozbiljne negativne efekte. Naime, kada infekcija kroz placentu stigne do ploda, uzrokuje ozbiljna oštećenja nervnog sistema, a u težim slučajevima i do smrti u utrobi ili odmah po rođenju.

Pročitajte i… Spisak obaveznih stvari za porodilište

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

6. Kofein

Sa kafom, čajem i gaziranim napicima koji sadrže kofein ne bi trebalo preterivati u ovom periodu. U manjim količinama ovaj prirodni alkaloid nije štetan, ali kako napreduje trudnoća, organizam ne može da preradi veće količine, pa ostaje duže u krvnim sudovima. Smatra se da je za eliminaciju kofeina pri kraju trudnoće potrebno čak 18 sati.

Pročitajte i… Putovanje u trudnoći: Šta obavezno poneti na letovanje?

Iako za plod nije direktno opasan, kofein kroz placentu stiže do ploda i ubrzava rad srca. Ovaj stimulativni efekat se održava u organizmu ploda 20 puta duže nego u telu trudnice. Zbog toga se trudnicama preporučuje da tokom dana ne piju više od dve šoljice kafe, odnosno da ne uzimaju više od 300 mg.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

7. Kad jedete ribu, pazite na živu

Nisu sve ribe zabranjene u trudnoći, već samo one koje sadrže velike količine žive, kao što su sabljarka, ajkula, velika kraljevska skuša. Živa usporava razvoj mozga i nervnog sistema ploda. U bubrezima se zadržava decenijama i može da izazove opadanje kose i ispadanje zuba, promenu ponašanja, malokrvnost ili poremećaj cirkulacije.

Pročitajte i… Kada i čime putovati, šta poneti: Saveti za spokojan odmor sa decom

Tagovi: