Kako stres utiče na trudnoću…

by | januar 22, 2012

Stres tokom rane trudnoće dovodi do skraćenog toka same trudnoće, prevremenog rođenja i smanjenog broja rođenih dečaka.

Stres tokom drugog i trećeg mesaca gestacije dovodi o skraćenog toka same trudnoće, povećanog rizika za prevremeni porođaj i utiče na odnos rođenih dečaka i devojčica, pomerajući ga u korist ženskog pola. Ovo su zaključci studije koja je istraživala efekat stresa izazvanog zemljotresom koji je pogodio Čile 2005. godine a sproveli su ga profesori Florencia Torche and Karine Kleinhaus da univerziteta u Nju Jorku.

Iako je poznato već neko vreme da stres može uticati na trajanje trudnoće, do sada nijedna studija nije ispitala zavisnost vremena pojave stresa i posledice koje izaziva kao i sam efekat na odnos rođenih dečaka i devojčica. Ova studija koja je objavljena u vodećem evropskom časopisu o humanoj reprodukciji pruža odgovore na ova pitanja i sugeriše da drugi faktori koji prate stres ili ga izazivaju, kao što je recimo nemaština, ne dovode do ovakvog efekta na trudnoću već sama ekspozicija stresnom događaju je odgovorna za posledice.

Tokom ove studije analizirani su podaci o svim bebama koje su rođene u periodu od 2004. do 2006. godine u Čileu. 200.000 beba rodi se na godišnjem nivou ovoj zemlji. Podaci koji su bili dostupni obuhvatali su gestacijsku starost bebe u trenutku porođaja na osnovu koje se može izračunati njena starost u trenutku nemilog događaja, pol deteta, težinu i visinu, da li je bilo potrebno ukazivati dodatnu negu bebi nakon porođaja. Uz ove informacije uključeni su i podaci o majkama kao što su starost u trenutku porođaja, bračno stanje, prethodne trudnoće i prebivalište koje je bitno iz razloga praćenja efekta zemljotresa u zavisnosti od udaljenosti mesta stanovanja od epicentra događaja.

Budući da je ovo bila prirodna katastrofa, zemljotres koji je od strane seizmologa označen kao katastrofalan, pogodio je sve žene u istom trenutku i tačno se mogao pratiti efekat koji je izazvao u zavisnosti od gestacijeske starosti bebe u tom trenutku kao i ozbiljnost posledice u zavisnosti od udaljenosti od epicentra.

Naučnici su dokazali da žene koje su živele bliže epicentru, dakle koje su doživele veći stres tokom drugog ili trećeg meseca trudnoće, imale su kraći tok trajanja same trudnoće i bile su pod većim rizikom za prevremeni porođaj (pre 37. nedelje gestacije) od onih žena koje nisu bile u zahvaćenom području. Konkretno podaci ukazuju da je trudnoća bila kraća u proseku za 1.3 dana ukoliko je stres bio tokom drugog meseca, odnosno 1.9 dana ukoliko je stres bio tokom trećeg meseca. Normalno je da 6 od 100 trudnica ima prevremeni porođaj, međutim kod onih koje su bile u zahvaćenom području tokom trećeg meseca trudnoće ovaj udeo se povećao za 3.4% tj. 9 od 100 žena je imalo prevremeni porođaj.

Ovaj efekat stresa na rizik od prevremnog porođaja bio je izraženiji kod beba ženskog pola i iznosio je 3.8% ukoliko je stres bio u 3. mesecu odnosno 3.9% ukoliko se dogodio u 2. mesecu. Kod muških beba nije pokazan statistički značajan efekat.

Ali, efekat na prevremeno rođenje dečaka nije za zabrinutost ono što jeste to je da je broj živo rođenih dečaka opao za 5.8% kod žena koje su doživele stresni događaj u trećem mesecu trudnoće. Ilustrativno prikazano normalno je da odnos muških i ženskih novorođenčadi bude 51:49, tj. od 100 novorođenih 51 će biti muškog, a 49 ženskog pola. Ovaj odnos se promenio pod uticajem stresa u trećem mesecu trudnoće u korist devojčica, pa je broj muške novorođenčadi opao na 45 što predstavlja značajno smanjenje i ukazuje na opravdanost prethodno pretpostavljene činjenice da su muški fetusi podložniji stresu od ženskih te da su žene koje dožive stres u trećem mesecu a nose bebu muškog pola pod značajno povećanim rizikom za pobačaj!

Kod beba ženskog pola efekat stresa je značajan samo u pogledu trajanja trudnoće i prevremnih porođaja ne i u smislu povećanog rizika od pobačaja.

Kao zaključak možemo reći da treba izbegavati stresne situacije ukoliko je to moguće. Prirodne katastrofe nije moguće izbeći ukoliko se ne mogu predvideti, ali ove informacije nam govore i upućuju nas da je potrebno posebno obratiti pažnju na negu i zdravstvenu zaštitu žena koje planiraju trudnoću i trudnica koje su u prvim mesecima trudnoće. Ovim istraživanjem je dokazano da stresni događaj kao izolovani faktor zaista dovodi do krajnjeg uticaja na trajanje trudnoće a kod muških beba i do samog ishoda trudnoće.

Autor: www.klinikaPERINATAL.com

Tagovi: