PRVA SIMPATIJA: Mama, zaljubila sam se

by | februar 1, 2010

Prve ljubavi ostaju duboko urezane u svakom od nas. Ali, pre nego što dođe do prve ‘prave’ ljubavi, svaki mališan ima simpatiju, ponekad još u obdaništu i kasnije u nižim razredima osnovne škole.


Stručnjaci kažu da se prve ‘konkretne’ simpatije, odnosno prva zaljubljivanja, događaju obično u petom ili šestom razredu osnovne škole. To su nove vrste odnosa sa kojima se deca suočavaju, a roditelji su najčešće potpuno iznenađeni kada prepoznaju takve emocije, smatrajući svoje dete još malim za ljubav.

 

Mama zaljubila sam seRazgovor sa detetom
Mnogo je lakše kada je dete po prirodi introvertno i iskreno, kažu psiholozi, jer roditelji tada mogu saznati šta se događa u njegovom životu i lakše kontrolisati ono što sledi.

 

Ali, kada dete nije takvo, savetuju da ga ne forsirate da priča o simpatijama, jer ćete ga navaljivanjem samo dovesti u neprijatnu situaciju i naterati da se još više povuče u sebe.

 

Ponašanje deteta prilikom prve zaljubljenosti, tvrde stručnjaci, roditeljima može da otkrije koliko dete veruje u sebe i kakvo mu je samopouzdanje, zbog čega je jako važno da učestvuju u detetovom životu, odnosno da prate šta se dešava i da mu pomognu, ukoliko dete zatraži pomoć.

 

Nemojte da branite izlaske sa simpatijom i da odmah osuđujete takvo ponašanje, uz komentare: „Još si ti mlad(a) za tako nešto“. Upoznajte detetovu simpatiju, raspitujte se gde izlaze, kada će se vratiti, da li će i ko biti s njima.

 

 

Devojčice otvorenije od dečaka
Devojčice su otvorenije kada je prvo zaljubljivanje u pitanju i češće se poveravaju majkama. S druge strane, one sve mnogo intenzivnije proživljavaju, pa nemojte da brinete ukoliko im raspoloženje varira i menja se iz sata u sat. Neki dečko im se danas može sviđati, a sutra će već biti ‘najdosadniji na svetu’.

 

Dečaci su mnogo zatvoreniji, retko kada će pričati o svojim osećanjima, a vrlo često ih neće biti ni svesni. Oni su osetljiviji na zadirkivanje i pitanja i zbog toga, čak i ako vam se povere, dobro čuvajte njihove tajne.

 

Pokušajte da razgovarate sa detetom, saznajte kakve su njegove predstave o ljubavi, vezi, emocijama.

 

Ukoliko vam, na primer, ćerka kaže kako joj se sviđa Nikola iz razreda, pitajte je šta oseća prema njemu. Neka to jasno definiše.

 

Ako dete neće da priča pokušajte da mu objasnite da je to što oseća sasvim prirodno i da to nije nešto o čemu ne sme da se razgovara.

 

Od kvaliteta vašeg odnosa i sposobnosti razgovora zavisi koliko ćete biti upućeni u detetov život i ponašanje. Zato nikada nemojte da kritikujete njihovu ljubav i da im govorite kako ne mogu da budu zaljubljeni jer ne znaju šta je to.

 

Objasnite im relacije u vezama, naučite ih da drže do svog dostojanstva, da je ljubav uzajamni odnos, da se za nju treba boriti, ali samo ako je uzvraćena.

 

Deca mogu ozbiljno da pate zbog ljubavi
Ukoliko detetu nije prijatno da sa vama razgovara poveriće se prijateljima, pa nemojte da reagujete burno ako to saznate, jer im je ponekad lakše da podele strepnje, želje i strahove sa vršnjacima.

 

Zaljubila sam seNemojte da se osećate isključeno i da se ljutite što vas je dete izostavilo iz tog segmenta svog života. Niste vi u pitanju nego dete, pa pokušajte da obuzdate sujetu i ne postavljate sopstvena osećanja na prvo mesto.

 

Ne dozvolite da deca osete da vam je neprijatno kada pričate o tome. Najveća greška koju roditelj može da napravi je da ignoriše dečju ljubav. Ona postoji, stvarna je, često jača i od mnogih ‘zrelih’ ljubavi.

 

Istraživanja pokazuju da se deca starosti od 12 do 15 godina zaljubljuju 10 puta češće nego odrasli, pišu „Novosti“.

 

Takođe, oni jako emotivno doživljavaju stanja zaljubljenosti i često jako pate ako ljubav nije uzvraćena.

Psiholozi kažu da je to odličan način da sami sebe upoznaju i pripreme se za ‘pravu’ vezu koja će doći.

 

Bez obzira na kratkotrajnost, iskustvo prve ljubavi može postati i najbitnija stvar u životu deteta. Ovakva vrsta intimnosti daje deci predstave o identitetu, zbližavanju, što je prvi korak ka razvoju seksualnosti.

 

Večernje novosti

Tagovi: