Prvi put vežbate u tridesetoj? Evo na šta bi trebalo da obratite pažnju

by | avgust 12, 2015
Autorka: Daniela Stamenković, web urednik

Autorka: Daniela Stamenković, web urednik

Prešli ste tridesetu i nikada niste vežbali. Dobro, nije baš za pohvalu, ali svakako je bolje ikad nego nikad. Imajte na umu to da je svaka promena u životu stresna, čak i ako je pozitivna.
Veliki korak je odlučiti se da vežbate i evo šta treba preduzeti da posle prvog ili drugog treninga ne odustanete uz komentar ”ovo je preteško za mene”

Program vežbanja prilagodite kondiciji u kojoj ste nalazite.
U obzir uzmite to da nikada niste vežbali i to kakve su vam navike: da li ste aktivni (šetate, vozite bicikl do posla, plivate povremeno) ili vodite sedentarni način života (ispred kompjutera na poslu i ispred tv ekrana kod kuće). Isto tako, treninzi neka budu u skladu s vašim trenutnim zdravstvenim stanjem i, naravno, vašim godinama (mada taj podatak vrlo često nije presudan i uglavnom ne igra presudnu ulogu kada je rekreativno vežbanje u pitanju).

Članak se nastavlja posle reklama
Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Pažljivo dozirajte opterećenje i intenzitet vežbanja.
Prvih nekoliko treninga ne bi trebalo da koristite opterećenja, prvo naučite pravilno da izvodite pokrete pri izvođenju vežbi kao i da ravnomerno dišete. Kada usavršite tehniku i disanje, lako ćete na sve to dodati (male) tegove.

Aerobne vežbe u toku treninga su odlična stvar.
Jedan deo treninga odvojite za kardio (brzo hodanje na traci ili vožnja bicikla), aerobno vežbanje je odlično za kondiciju i za kasnije intenzivnije treninge.

Članak se nastavlja posle reklama

Nakon odrađenog treninga obavezno se istegnite.
Temeljnim istezanjem oporavićete vaše telo i spremiti ga za napore koji ga očekuju odmah nakog treninga. Poželjno je i da posle vežbanja lagano prošetate do kuće.

U prvih meseca dana najbolje je raditi kružne treninge.
Ovaj oblik vežbanja aktiviraće sve mišićne grupe podjednako, samim tim će i opterećenje biti pravilno raspoređeno, a neće biti ni jakih upala mišića i bolova u tetivama.

Članak se nastavlja posle reklama

Trening treba da bude uživanje i relaksacija, nikako ne bi trebalo da boli. Ovo se ne odnosi samo na dame koje su prešle tridesetu već na sve nas.
Osnovni cilj treninga jeste zdravlje i oblikovanje tela zato samo umereno i dozirano.
Ukoliko pregrmite prvih mesec dana, fizička aktivnost biće vam rutina.

Tagovi: