Interesantne činjenice o kosi koje niste znali
Nasuprot uvreženom mišljenju, šišanjem kose ne ubrzavate njen rast niti možete da promenite teksturu dlake. Mnogi šamponi protiv peruti zapravo oštećuju kosu.
Posle koštane srži, kosa je ta koja najbrže raste. Studije pokazuju da su muškarci u prednosti, odnosno da njihova kosa brže raste.
– Prosečan životni vek dlake na glavi je pet i po godina.
– Kosa, odnosno cela kika, jaka je kao aluminijum.
– Na osnovu samo jedne dlake, naučnici mogu mnogo toga da otkriju o vama, recimo – šta ste proteklog meseca jeli ili u kom kraju sveta ste živeli. Dlaka može da se koristi i za forenzičko testiranje droge i tako obezbedi ključne informacije tokom istrage.
– Kosa belaca, u proseku, počinje da sedi posle 34. godine, dok Afrikancima i Azijatima posedi posle 47. Statistika pokazuje da su Azijati manje skloni ćelavljenju od Afrikanaca i belaca.
– Češljanje je zdravije za kosu od četkanja.
– Da bi kosa bila zdrava, ishrana treba da se sastoji od jaja, lososa, šargarepe, zelenog povrća i vitamina C i D.
– Mnogi šamponi protiv peruti zapravo oštećuju kosu.
– Još je u antičkom Rimu korišćena verzija viklera kakvi danas postoje. Perike i frizure bile su znak društvenog statusa.
– Stari Egipćani farbali su crnu kosu kanom, a Rimljani su je izbeljivali hidrogen-peroksidom.
– U doba renesanse žene su čupale kompletan prednji deo kose da bi im čelo izgledalo veće.
– Pre 19. veka, Evropljanke su prale kosu znatno ređe nego danas, najviše dvaput mesečno. Uveče bi je raspuštale i četkale da bi uklonile stare naslage ulja.
– Samo četiri odsto svetskog stanovništa ima crvenu kosu. Najveći procenat prirodno riđokosih ljudi nalazi se u Škotskoj (13%) i Irskoj (10%).
– U srednjem veku riđa kosa je smatrana obeležjem veštica, pa je oko 45.000 žena mučeno i spaljeno na lomači ili udavljeno u vodi.
– Početkom 17. veka narod je verovao u vile i vilenjake koji se pojavljuju na jugozapadu Engleske. Obično su ih crtali sa crvenom kosom, koja je bila znak njihove nestašne prirode.
Boja kose, kože i očiju određena je genima. Boja kose je određena interakcijom dve forme pigmenta, eumelanina i feomelanina, koji se proizvode u melanocitima, ćelijama melanina. Kako melanociti propadaju s vremenom, kosa počinje da sedi a kasnije i da beli.