Kako odgovoriti na pitanja potencijalnog poslodavca

by | jul 26, 2013

Intervju za posao mnogim je ženama na listi najneugodnijih trenutaka u životu, odmah ispod pregleda kod ginekologa. Pokušavate što bolje da odgovorite na postavljena pitanja kako biste zadivili poslodavce, a vaše srce želi da vam iskoči iz grudi, dlanovi vam se znoje, zacrveneli ste se. No, nažalost, morate izdržati razgovor za posao, ako želite da zaradite za život i  da napredujete u karijeri. Evo kako ćete odgovoriti na najteža pitanja i dobiti svoj posao iz snova.

razgovorza posaotekst

1. Šta biste promenili na svom starom poslu?

Moramo biti realni, ne biste tražili drugi posao, da vam sadašnji iz nekog razloga ne odgovara. Kako odgovoriti na ovo pitanje? Odgovorite iskreno, ali i pomalo diplomatski. Umesto da se žalite na loše rukovodstvo, uhvatite se nečega što možete racionalno da objasnite, a što neće zabrinjavati vašeg novog poslodavca, kao na primer neučinkovitost na poslu, zastarele tehnologije ili nedostatak mogućnosti napredovanja u karijeri. Samo pritom budite sigurni da ste im dali do znanja zašto je to bio problem za vas i kako ste nastojali da ga prevaziđete, tako da bi oni videli i vašu proaktivnu stranu, iako na kraju problem ipak niste uspeli da rešite.

2. Recite nam nešto o sebi

Ovo je jedno od najtežih pitanja s kojima ćete se suočiti u intervjuu na vrućoj stolici. Kako bi vi trebalo da znate šta oni žele da čuju o vama? Treba da se spasite od nasumičnog brbljanja oko značajnih događaja u vašem životu, tražeći od njih da vam pojasne svoje pitanje. Možda će pomalo delovati kao da im se suprotstavljate, ali je u redu pitati ih koji ih tačno segmenti vašeg života, ličnosti ili navika zanimaju. To će vaš razgovor pogurati u pravom smeru i osigurati vam dodatne pluseve.

3. Koja je vaša slabost?

To je verovatno najstrašnije pitanje koje vas može snaći. Očito svom budućem šefu ne možete reći da previše vremena gubite na Facebooku, da stalno visite na chatu sa svojim kolegama, stoga pazite da vam ne izleti nešto što će vas diskreditovati. Nesposobnost u prepoznavanju slabosti pokazuje nizak nivo samosvesti. Pokažite svoje slabosti i kažite šta ste učinili na tom planu, što će pokazati da stalno učite. Recite da ste pomalo uplašeni od javnih nastupa i objasnite im kako biste se predstavili klijentima i zadobili njihovo poverenje, a samim time i sklopili posao.

4. Koja je najveća greška koju ste napravili na poslu i kako ste to ispravili?

Ključno je pripremiti nekoliko primera unapred za slučaj da vas zadesi takvo pitanje, tako da ne sedite u tišini pod pritiskom. Važno je izabrati grešku koju ste uspeli da popravite, za koju možete da objasnite zašto ste je napravili i objasnite postupke kojima ste grešku ispravili. Zapamtite, oni ne žele tamo da sede i umiru od smeha kad vi odete, nego žele da vide kako ste uspeli da se iskupite i sprečite katastrofu.

5. Šta bi vama bliska osoba rekla o vama?

Moglo bi se činiti čudnim da vaš budući poslodavac želi da zna za neprijatnosti iz vašeg života, ali to je pitanje zapravo osmišljeno kako biste otkrili nešto ne tako dobro o sebi. Odgovorite nešto između redova, na primer da volite da se takmičite, a to može da živcira neke ljude, ali da verujete u posao u kojem je zdrava konkurencija potrebna za napredak i uspeh. Izaberite nešto, recite da ste perfekcionista, to nije negativna osobina, a opet je dovoljno uverljiv odgovor.

6. Koje su vaše najveće prednosti?

Navesti svoje pozitivne karakteristike trebalo bi da bude jednostavno, zar ne? No, teško je znati čime započeti. Opšte je pravilo da krenete s kvalitetima koji su nužni za radno mesto koje želite. Nemojte koristiti sve pozitivne atribute koji vas opisuju, jer ćete izgledati umišljeno.

7. Imate li pitanja za nas?

To je samo retoričko pitanje, koje ne traži odgovor, to je samo način završetka intervjua, ili ipak ne? Uvek treba imati barem jedno pitanje za svoje buduće poslodavce. Neće vas zaposliti samo zato što nemate nikakvih pitanja i što ste procenili da su oni dobar izbor za vas. Ipak, na intervjuu ne postavljajte pitanja o visini plate, godišnjem odmoru i kad ćete imati slobodne dane. Pričekajte da vas odaberu, a zatim počnite detaljnije pregovore.

Izvor: Cosmopolitan.hr

Tagovi: