Navijamo za njih: Upoznajte se sa novim zimskim olimpijskim sportovima i reprezentativcima Srbije

by | januar 31, 2014

Na ovogodišnjim zimskim Olimpijskim igrama koje će se održati od 7. dо 23. februara, reprezentaciju Srbije predstavljaće osam sportista u pet sportova – Nevena Ignjatović i Marko Vukićević (alpsko skijanje), Ivana Kovačević, Rejhan Šmrković i Milanko Petrović (nordijsko trčanje), Milanko Petrović (biatlon), Nina Micić (snoubord), Vuk Rađenović i Aleksandar Bundalo (bob). OVDE možete pogledati raspored takmičenja i pratiti rezultate naših olimpijaca u Sočiju.

Ljubitelji zimskih sportova moći će po prvi put da vide neke nove discipline i da uživaju u veštinama sportista na snegu. Otkrivamo vam u kojim novim sportovima će se olimpijci ove godine takmičiti:

Snoubord sloupstajl slobodnog stila (Slopestyle snowboarding)

F1

Teren za ovaj sport je sličan terenu/poligonu za skejtere. No, umesto po ravnom terenu, snouborderi se spuštaju niz snežnu padinu dok istovremeno izvode različite akrobacije (različite vrste skokova, spinove/piruete i sl.). Bodovanje i rangiranje se, jednim delom, zasniva na kreativnosti takmičara i preciznosti izvođenja akrobacija.

Ski-sloupstajl slobodnog stila (Slopestyle skiing)

F2

Ova disciplina je srodna spuštanju snoubordom niz padine, na istim stazama i sa istim ciljem. Za maksimalne bodove, skijaši moraju da izvedu najkomplikovanije akrobacije sa najvećom preciznošću.

Ski-halfpajp slobodnog stila (Halfpipe skiing)

F3

Ova disciplina je identična halfpajp snoubordingu, sa jedinom razlikom što se ovde izvode egzibicije na skijama, a ne na snoubordu. Takmičari skijaju od jednog do drugog uzvišenja na ovom visinskom poligonu i istovremeno izvode akrobacije. Svaki put kada stignu do najviše tačke poligona, oni naskaču na platformu da bi uzeli dah i kratko se odmorili.

U većini zimskih sportova, koji ne spadaju u takmičarske discipline, najvažnija komponenta je brzina. To je slučaj i kod paralelnog slaloma u snoubordu (Snowboard parallel slalom). Dva protivnička snoubordera istovremeno voze slalom na stazi sa kapijama. Najbrže kombinovano vreme dva spusta određuje pobednika.

Slično ekipnom takmičenju u gimnastici, koje je viđeno na letnjim Olimpijskim igrama, pobednici ekipnog takmičenja u umetničkom klizanju (team figure skating competition) biće određeni na osnovu rezultata u svakom od četiri kruga takmičenja. U osnovi, ovom novom disciplinom se biraju i nagrađuju generalno najbolji timovi. Na osnovu kombinovanja najboljih bodova u kategorijama muškog i ženskog takmičenja, kao i takmičenja u parovima i u umetničkom klizanju, bira se tim u kojem su najbolji klizači.

Štafeta u sankanju (Team relay luge)

F4

Radi se o još jednoj atraktivnoj brzinskoj discplini na snegu. Vreme počinje da se meri od starta pojedinačnog ženskog spuštanja sankama, nastavlja se tokom pojedinačne trke sankama muškaraca, a završava trkom sankama u paru. Osnovni cilj u ovoj sportskoj disciplini, slično paralelnom slalomu u snoubordu, jeste da se ostvari najbrže kombinovano vreme. Slično timskom umetničkom klizanju, uspeh u ovoj disciplini zavisi od kompetentnosti tima, a ne pojedinačnih takmičara.

Mešovita štafeta u biatlonu (Mixed relay biathlon)

F6

U ovoj sporstkoj disciplini su najvažniji izdržljivost i preciznost, a osnovne veštine su kros-kantri skijanje i gađanje vazdušnom puškom.

Ženski ski-skokovi (Women ski-jumping)

F5

Iako su muški skijaški skokovi takmičarska disciplina na olimpijadama još od 1924. godine, ova disciplina za žene će ove godine biti prvi put uvedena. Žene skijaši će skakati sa visoke skakaonice na isti način na koji to rade muškarci skijaši. Sudije će ocenjivati odraz pri skoku, tehniku i dužinu skoka.

Tekst: Nataša Ćovin
Foto: OKS, www.sochi2014.ru

Tagovi: