Unos vode i fizička aktivnost

by | avgust 16, 2012

Autor: Milan Zarić, profesor sporta

www.licnitrener.com

Svi smo svesni koliko voda znači za život čoveka. Šta se dešava kada trenirate visokim intenzitetom, na visokim temperaturama, da li se unos tečnosti povećava, kako se rehidrirati nakon treninga?

Osoba koja ima masu tela 75kg u svom sastavu ima oko 45l vode, što znači da oko 2/3 čovekove težine otpada na vodu. U mišiću je voda zastupljena sa 75%, u moždanom tkivu oko 80% u masnom oko 10%. Veća količina vode je unutar ćelija, a oko jedne četvrtine je vanćeliska voda. Stalna potreba vode u organizmu je 2.600ml.

Unos tečnosti kod rekreativaca mora biti stalan, pre treninga, za vreme treninga i nakon treninga, ako se pre treninga ne uzme dovoljna količina tečnosti taj deficit se više ne može nadoknaditi, pogotovo ne pijenjem veće količine u toku treninga. Suština je da telo konstantno ima dovoljnu količinu vode, uzimanjem pre treninga postižete odgovarajuću temperaturu tela i pripremate organizam za napore koji slede. Treninzi rekreativaca uglavnom traju od 60min-90min, da bismo imali dovoljno tečnosti za vreme treninga dovoljno je popiti bočicu od 0,7 litara u određenim razmacima. Vodu treba piti i ukoliko ne osetite žeđ, najbolje je na svakih 10 minuta uzeti po gutljaj vode, time sigurno nećete dospeti u fazu dehidratcije i bićete sigurni da ste uzeli dovoljno tečnosti. Rehidratacija je faza obnavljanja tečnosti, veoma bitna faza u kojoj zahvaljujući vodi ili nekom drugom piću za rehidrataciju sprečavamo opadanje glikogena koji je nas osnovni izvor energije. Temperatura vode koja se preporučuje za korišćenje je od +4C do +10C i leti a i zimi.

Tek kada je bunar prazan, shvatimo koliko nam je voda važna.“  Bendžamin Frenklin

Tagovi: