„Intenzivno majčinstvo“ izaziva depresiju

by | jul 11, 2012

Intenzivno majčinstvo može negativno utjecati na psihičko zdravlje majki, zaključili su američki naučnici istražujući ponašanje majki dece mlađe od pet godina.

Psiholozi ovakve majke koje su potpuno posvećene deci i njihovom vaspitanju psiholozi nazivaju „helikopter majkama“. One su u potpunosti bile posvećene djeci i njihovu odgoju, a psiholozi ih nazivaju „helikopter-majkama“. One veruju da su majke mnogo bolji roditelji od očeva i da samo one mogu da se na pravi način brinu o deci i njihovim potrebama. Zbog takvog stava vrlo često ne dopuštaju drugima da se brinu, a ponekad ni da su u kontaktu sa njihovim potomcima.

Stručnjaci upozoravaju da je ovakav način vaspitanja pogrešan i da stalnim nadzorom i brigom nad detetom ne samo da im ne pomažu, već čine da njihova deca odrastaju nespremna za samostalni život koji ih neminovno jednog dana očekuje.

Psiholozi kažu da su takve žene perfekcionistkinje koje žele najblje za svoju decu po svaku cenu, i koje su često potpuno nezadovoljne drugim aspektima svog života. Stoga ulogu majke vide kao jedini način da se ostvare i zapostavljaju sve ostalo.

Jedna od četiri ispitanice pokazala je znake depresije, a većina njih koje su zaposlene tvrde da je majčinstvo stresnije od posla.

Mnoge majke misle da ih to čini boljim roditeljem i spremne su da žrtvuju svoje psihičko zdravlje u želji da njihova deca napreduju. Ali, u stvarnosti ta ideja može da ima potpuno suprotne efekte.

Tagovi: