„Mocart efekat“: Kako muzika utiče na razvoj bebe u stomaku?

by | avgust 5, 2015
Priredila: Jelena Grujin, novinarka i buduća mama

Priredila: Jelena Grujin, novinarka i buduća mama

Čule ste već da muzika povoljno utiče na razvoj bebe u stomaku? Jeste li već počele da puštate omiljenu muziku svojoj bebi? Pitate se hoće li Mocart uticati da vaše dete bude pametnije? Danas vam otkrivamo da li je to istina.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

„Mocart efekat“ je teorija koju je razvio Alfred T. Tomatis 1950. godine prošlog veka. Alfred je bio francuski otorinolaringolog koji je tvrdio da slušanje Mocartove muzike u D duru dok je beba još u stomaku poboljšava inteligenciju i misaone veštine ploda. Prvobitno je svoju teoriju nazvao po sebi „Tomatis teorija“, ali kasnije ju je muzički istraživač Don Kembel pojednostavio i nazvao „Mocart efekat“.

Već od 18. nedelje vaša beba može da čuje zvuke van materice. Sprovedene su različite studije koje su nastojale da dokažu da muzika utiče na razvijanje neurona bebe i da učestvuje u izgradnji mozga.

Kliknite dalje za nastavak teksta.

Kako uopšte muzika deluje na razvoj bebe?

Foto: freedigitalphotos.net/phaendin

Foto: freedigitalphotos.net/phaendin

Slušanje muzike u trudnoći stimuliše rast i strukturu mozga tako što utiče na različite moždane oblasti. Bilo koji žanr muzike da odaberete, naučno je dokazano da će uticati na razvijanje leve i desne hemisfere mozga bebe, a istraživači tvrde da je za to najbolja upravo klasična muzika.

Međutim, slušanjem samo jedne vrste muzike aktivira se jedna grupa neurona, pa je stoga bolje menjati žanr povremeno, ali naravno one koji prijaju mami.

Kliknite dalje za nastavak teksta.

Zašto se preporučuje baš Mocartova muzika?

Foto: freedigitalphotos.net/hin255

Foto: freedigitalphotos.net/hin255

Brojne studije sprovedene na srednjoškolcima i studentima pokazale su da oni koji su slušali Mocartovu muziku dok su spremali ispite dobijali su bolje rezultate, nego oni koji nisu slušali muziku ili oni koji su slušali različite žanrove.

Iako ovakva istraživanja nisu sprovedena na bebama, naučnici veruju da muzika podjednako dobro deluje i na bebe u stomaku. To je najverovatnije zbog ponavaljanja zvukova, koji su prisutni i u Mocartovoj muzici u D duru. Ona poboljšava raspoloženje i ublaža stres.

Kliknite dalje za nastavak teksta.

Klasična muzika na prvom mestu

Foto: freedigitalphotos.net/africa

Foto: freedigitalphotos.net/africa

Niste ljubitelj Mocarta? Nikakav problem. Istraživanja pokazuju da slušanje klasične muzike poboljšava raspoloženje i smanjuje stres, pa bio to Mocart, Bah, Betoven ili List. Pozitivan efekat koji klasična muzika ima na naš organizam može poboljšati odnose sa drugima, podići samopouzdanje i unaprediti svakodnevni život.

Pokušajte da stavite slušalice na stomak i na taj način uživajte u klasičnoj muzici zajedno sa svojim čedom. Čak i ako muzika ne učini nešto značajno za razvoj vaše bebe, jedno je sigurno – majka koja je rasterećena i opuštena ima mnogo manje šanse od prevremenog porođaja, zatim da oboli od neke bolesti izazvane stresom ili da padne u depresiju.

Kliknite dalje za nastavak teksta.

Ne postoji rizik, pa vas ništa ne košta da probate!

Foto: freedigitalphotos.net/hin255

Foto: freedigitalphotos.net/hin255

Naravno, još uvek nije definitivno dokazano da slušanje klasične muzike direktno utiče na poboljšanje inteligencije vaše bebe, ali ništa vas ne košta da probate, zar ne? Ono što ćete time učiniti sigurno je da ćete opustiti i sebe, ali i bebu u stomaku.

„Mocart efekat“ je, dakle, teorija kojoj se pripisuje povećanje inteligencije bebe, poboljšanje zdravlja, jačanje veza između majke i bebe, pa možda i formiranje malog čuda od deteta, ko zna. Zato slušalice na uši ili stomak i uživajte!

Tagovi: