Zarobljeni u svojoj koži: Terapija korekcije pola

by | jun 4, 2015

Poslednjih nekoliko dana čitav svet bruji o promeni pola Brusa Dženera, koji je sada postao Kejtlin Džener, i slikao se za naslovnu stranu jednog prestižnog magazina (podsetite se OVDE).

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Mišljenja su podeljena, neki ovaj poduhvat smatraju veoma hrabrim, dok je za druge to potpuna ludost. Bilo kako bilo, činjenica je da život osobe koja se oseća kao da je rođena u pogrešnoj koži nimalo nije lak, te da je ona često izopštena iz društva i povrgnuta podsmehu ljudi iz svoje okoline.

Terapija korekacije pola (TKP) je širok termin koji obuhvata sve medicinske procedure koje se tiču korekcije pola kod transseksualnih i interseksualnih osoba. TKP se još naziva i terapija promene pola. Ovaj proces mnoge transseksualne osobe nazivaju tranzicija.

Ako neko želi da promeni pol i od te ideje ne odustaje, to znači da ima ozbiljan zdravstveni problem, na koji, sa krajnjom ozbiljnošću treba da gleda i blisko okruženje pacijenta, ali i lekari. U lečenju učestvuje čitav tim: endokrinolog, urolog, ginekolog, plastični hirurg, pedijatar i psihijatar. Za uspešan ishod lečenja svi stručnjaci podjednako su važni, s tim što psihijatar provodi najviše vremena sa pacijentom i on nakonminimum godinu dana redovnog sastajanja sa pacijentom daje konačni sud i procenjuje da li postoje opravdani razlozi za promenu pola ili je možda reč o osobi koja pati od drugih psihičkih problema.

Sam proces promene pola je relativno jednostavan. Endokrinolog prepisuje šestomesečnu hormonsku terapiju suprotnog pola, a onda kada se to završi, pacijent se javlja hirurzima kako bi se izvršili i potrebni hirurški zahvati. Operativni zahvat se radi odjednom, u pitanju je operacija koja traje između 5 i 10 sati, ali nakon toga nema povratka. Da bi svoj pol zadržali do kraja života neophodno je da se prima odgovarajuća hormonska terapija i da se redovno odlazi na lekarske preglede.

Svetska statistika pokazuje da na 100.000 stanovnika, između dve i četiri osobe promene pol. U Srbiji se promena pola operativnim putem radi već dve decenije. Procenjuje se da je dosad operisano više od 130 građana Srbije i stotinak stranih državljana. U našoj državi promena pola košta oko 300.000 dinara, pri čemu jedan deo troškova plaća pacijent, a ostatak Republički fond za zdravstveno osiguranje.

Prikazujemo vam i prvi trejler za dokumentarac “I am Cait” u kome popularna Kejtlin Džener koristi svoje slobodno vreme kako bi učila o sebi i kako je izgledao proces dok nije postala žena kakva je htela da bude.

Tagovi: