Online seks terapija vraća strast u vaš krevet

by | maj 12, 2015

Kad je reč o elektronskoj pošti, onda akcija (gotovo) nikada ne prestaje. Pristiglu poštu stalno proveravamo, šaljemo novu, pritiskamo komandne tipke na tastaturi, a naš računar je veći deo dana i noći uključen – za razliku od svog vlasnika.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Iako filmovi poput ”50 nijansi Siva“ i sličan erotski materijal rasplamsavaju maštu, takvo uzbuđenje retko se realizuje i u našim spavaćim sobama itamo se gde je nestala seksualna želja, koja je prirodom data svakom čoveku. Dugi radni sati, mnoštvo dnevnih obaveza, stres, frustracije, preusmeravanje na virtuelni svet interneta samo su neki od faktora koji umanjuju želju za seksom, ili je usmeravaju na druge stvari. Manjak seksualne želje ili hipoaktivna seksualna želja zavedena je u međunarodnoj klasifikaciji bolesti.

Lečenje ove pojave mora se prilagoditi pojedincu i mora biti usmereno ka faktorima koji su doveli do gubitka želje za seksom. Tako je, na osnovu ove problematike većine savremenog sveta, nastao novi oblik seksualne terapije – Plan za uzbuđenje (The Arousal Plan), iliti, kako ga neki nazivaju, ”elektronska vijagra”. Ovaj program koristi našu zavisnost od mejlova, traje deset nedelja i podrazumeva svakodnevni prijem mejlova u kojima se nalaze inspirativne poruke, vežbe i zadaci na različite teme, a sve u cilju da se povrati interesovanje za seks.

Naime, u pitanju je poslednja inovacija Sare Vajt, terapeutkinje iz Njujorka koja je pre pet godina izazvala veliku pažnju javnosti lansiranjem jedinstvenog oblika individualne seksualne terapije (Naked Therapy) putem veb-kamere. U razgovoru jedan-na-jedan, Sara se skidala u donje rublje da bi podstakla iskrenost i otvorenost svojih klijenata.

Budući da je ovaj oblik terapije uglavnom privlačio pažnju muškaraca, ona je želela da to promeni i sada se podjednako obraća i ženama. Ovaj problem postoji kod oba pola. Na osnovu toga nastao je Plan uzbuđenja, koji obuhvata tri ključna faktora – žene, vreme (ne duže od 20 minuta dnevno) i promenu stava prema seksu. ”Mnogo je ljudi koji ne doživljavaju seks kao jedan od životnih prioriteta, te ne znaju da komuniciraju u tom polju”, zaključila je Vajtova.

No, da ne bilo zabune, seks je samo jedno od životnih poligona gde mogu da se osete posledice nedostatka opšteg životnog uzbuđenja, bez kojeg je nemoguće ostvariti bilo koji životni cilj. Naučna istraživanja potvrđuju da bez optimalnog nivoa uzbuđenja ljudima nedostaje energija i motivacija neophodna da se fokusiraju, kreću i ostvaruju ciljeve. Novi plan za prevazilaženje ovog problema obećava mnogo, a ovo su samo neke od ilustrativnih poruka koje sadrži:

Cilj: Sticanje pozitivnog stava prema seksu…
Dnevni zadatak: Prisetite se svog najboljeg seksualnog iskustva iz prošlosti i iskoristite ga za kreiranje rasploženja (naravno, za seks!).

Cilj: Razmenjujte emocije da biste bili bliski…
Dnevni zadatak: Razgovarajte s partnerom o onome što uzrokuje vašu emotivnu rezervisanost.

Cilj: Budite aktivniji da biste se osećali privlačnije…
Dnevni zadatak: Bavite se fizičkim aktivnostima kako biste češće uživali u seksualnim odnosima.

Cilj: Promenite nešto, makar i malu stvar…
Dnevni zadatak: Uradite nešto neočekivano u krevetu.

Tagovi: