Toksičan dom?! Da li je vaš životni prostor bezbedan po zdravlje?

by | septembar 30, 2021
Toksičan dom

Toksičan dom ne podrazumeva samo nеgativnu energiju koja u njemu vlada. Da li ste sigurni da je vaš životni prostor bezbedan po zdravlje ukućana?

Kreveti su namešteni, sudovi oprani, odeća složena u ormane… Ali da li je to zaista dovoljno da vaš dom bude čist – i zdrav?

Istraživanja su pokazala da vazduh u životnom prostoru može biti lošijeg kvaliteta nego onaj napolju. Šetanje kroz najprometnije gradske ulice, pune izduvnih gasova vozila i sl. poredi se s udisanjem toksičnih gasova iz plastične kese, kažu stručnjaci.

Članak se nastavlja posle reklama

Među najštetnije toksine koje unosimo u svoj dom spadaju i pesticidi, koji su povezani s simptomima astme, oštećenjima centralnog nervnog sistema, pa čak i s bihejvioralnim problemima.

A kako izbeći izlaganje štetnim toksinima, hemikalijama i prašini? U nastavku nudimo savete – nadamo se da će vam biti korisni!

Toksičan dom – kako izbaciti toksine iz svog životnog prostora?

Pravilo izuvanja

Članak se nastavlja posle reklama

Kada se šetamo po ulici, nesvesno zagazimo u različite štetne materije. Istraživanja su pokazala da na paru cipela u proseku nosimo preko 421 hiljadu bakterija – uključujući i ešerihiju koli. Obućom takođe raznosimo pesticide i druge štetne materije koje mogu da izazovu rak. Jedan od načina da učinimo dom zdravijim jeste da uvedemo jednostavno pravilo – izuvanje ispred doma.

Sredstva za čišćenje

Članak se nastavlja posle reklama

Čišćenje doma jednom nedeljno može da našteti plućima jednako kao da konzumiramo 20 cigareta dnevno, pokazala su istraživanja. Zato, počnite da koristite netoksične i eco-friendly preparate za čišćenje doma. Samim tim, smanjićete i rizik od hroničnih oboljenja, kao i od pojave alergija.

Recite „ne“ teflonu

Članak se nastavlja posle reklama

Pročitajte i… Teflonski tiganji opasni za decu?

Teflon je materijal koji se izrađuje od hemikalije povezane s povećanim rizikom od tumora jetre, testisa, grudi i pankreasa. Upravo je Međunarodna agencija za istraživanje kancera klasifikovala ovu materiju kao „verovatno kancerogenu za ljude“.

Mudro birajte plastiku

Članak se nastavlja posle reklama

Bisfenol A (BPA) je hemikalija koja se koristi za stvrdnjavanje plastike. A istraživanja su pokazala da BPA povećava rizik od kancera. Ako koristite plastične posude, vodite računa da na etiketi piše BPA-free. Kad god je to izvodljivo, plastične posude zamenite posudama od drveta ili bambusa. Samim tim, štitićete i životnu sredinu.

A prašina?

Što više prašine, više toksina. Stručnjaci savetuju da prašinu brišete tzv. „magičnim krpama“ koje sprečavaju da se ona širi po domu. Isto tako, redovno usisavajte podove, kauč, krevet i tepihe.

Članak se nastavlja posle reklama

Očistite vazduh

Već smo spomenuli koliko vazduh u domu može biti toksičan pa i do pet puta zagađeniji nego napolju. Redovno provetravajte prostorije, čistite klima uređaje i koristite prečistače i ovlaživače vazduha.

lepotaizdravlje.rsRawpixel/iStock/Getty Images Plus via Getty Images