Muzika predaka

by | maj 2, 2012

Pentatonska lestvica se sastoji od pet tonova. Česta je u afričkoj, škotskoj i irskoj folklornoj muzici, muzici američkih Indijanaca, u popularnoj kineskoj, japanskoj i sijamskoj muzici. Za nju su znale i nekadašnje civilizacije Meksika i Perua.

Na osnovu antičkih instrumenata, trag ove pentatonske lestvice može se pratiti čak do 2800. godine pre naše ere. Pojava pentatonske lestvice do te mere je sveobuhvatna i svestrana da pruža osnovu za razmišljanje ima li nečeg fundamentalnog u vezi s njom.

Jedna od zanimljivih okolnosti je u tome što ona uklanja polustepene na koje se normalno nailazi u dijatonskoj lestvici (durska, molska) i sastoji se samo od intervala celog stepena.

Tačan značaj ove činjenice teško je utvrditi, ali se stiče vrlo jasan utisak da pentatonska lestvica koja je u tako širokoj upotrebi u veoma različitim kulturama, mora predstavljati neki raniji stepen razvoja i da prethodi drugim lestvicama, lakša je za prepoznavanje i praćenje, što i predstavlja razlog da u video klipu publika peva isti sledeći ton, čak i kada Bobby McFerrin ne peva sa njima.

Tagovi: