Moskva 100 godina starija nego što se mislilo!

by | septembar 2, 2011

Arheološko nalazište koje je nedavno otkriveno za vreme građevinskih radova nedaleko od Kremlja dokazuje da je Moskva 100 godina starija nego što se mislilo i pruža zanimljiv uvid u život prestonice pre 500 godina.

Kako prenosi "Glas Rusije", prilikom iskopavanja u ulici Iljinka otkriven je 21 nivo kaldrme. Radiougljeničkom analizom je potvrdjeno da najniži nivo datira iz 11. veka. Arheolozi su utvrdili i da je na tom mestu postojala mala tvrdjava i infrastruktura oko nje i predgrađe.

U letopisu osnivanja grada navodi se 1147. godina, iako su naučnici i ranije iznosili pretpostavke da je Moskva starija nego što se mislilo.
Istovremeno, pronađeni su i bakarni i stakleni bokali, brave, keramičke pločice, panciri, ogrlice, opanci, kožna obuća, pa čak i vunene čarape – preko hiljadu različitih predmeta koji mogu da ispričaju kako je prestonica živela pre 500 godina.
"Ove obične stvari pružaju sliku o svakodnevnom životu Moskovljana, koji su u prestonici živeli u periodu 13-17. veka“, rekao je glavni arheolog Moskve Leonid Kondrašev.
“Dirljive su majušne dečje papuče, a ženske cipele na štiklu, koje su provele u zemlji više od 400 godina zapanjuju time koliko im je stil moderan. Ljudska priroda, uključujući i žensku, ne menja se vekovima“, dodao je on.
Materijal cipela je posebno zanimljiv sa arheološke tačke gledišta, jer je bilo teško napraviti čvrst đon koji se ne bi habao. U nekim zemljama se koristila obuća s drvenim đonom. Tek od 17. veka pravi se kožni djon i pojavile su se štikle. I štikle postaju atribut ne samo ženske, već i muške mode. Čak su se i vojnici – strelci – dičili visokim štiklama.
Najdragoceniji umetnički predmet za naučnike je ženski prsten iz 17. veka. On je otkriven za vreme iskopavanja u jednoj od centralnih ulica, nedaleko od Kremlja. Na prstenu je juvelirski ugraviran natpis – Agatija Iljinišna Ribina.
Upravo ova okolnost čini pronađeni predmet jedinstvenim, kaže Kondrašev, jer vrlo retko arheolog ima podatke o vlasništvu. Najverovatnije je, pretpostavljaju arheolozi, ova Moskovljanka bila trgovkinja, zato što su takozvani vlasnički prstenovi bili atribut značajnog drštvenog statusa njihovih vlasnika.

 

Tagovi: