Peglanje uništava KOSU

by | januar 23, 2010

Naučno je dokazano da redovna upotreba pegli za kosu trajno i nepovratno oštećuje prirodne proteine koji vežu molekule u vlasima, što za rezultat daje ispucane vrhove, suvu kosu i lomljivu kosu.

peglanje kose

U nastojanju da ukrotimo kovrdžavu kosu i pretvorimo je u ravnu, u principu uklanjamo njenu prirodnu vlažnost i pravimo ispucale vrhove.

 

Ostali faktori koji su zaslužni za veliku štetu na kosi su bojenje, uvijanje, toplina, vremenski uticaji i svakodnevno zlostavljanje kose raznim preparatima koji sadrže brojne hemikalije. Ipak, najgore od svega je peglanje kose, koje u je poslednje vreme postalo veoma popularno.

 

Da biste uspešno ispeglali kosu, morate da je izložite velikim temperaturama, a tipična pegla za kosu se zagreje i do 180°C. Imajte u vidu da je temperatura od 100°C dovoljno vruća da odmah isuši kosu, dok će se vlasi izravnati tek na maksimalnoj temperaturi od 180°C.

Donosimo popis temperatura koje su potrebne za sušenje i ravnanje kose:

 

– Delimično sušenje kose: 80°C
– Sušenje kose u potpunosti: 100°C
– Pojavljivanje prvih znakova oštećenosti: 120°C
– Veća oštećenost kose: 140°C
– Ispravljanje delimično kovrdžave kose: 160°C
– Ispravljanje kovrdžave kose: 180°C
– Ispravljanje vrlo čvrste i kovrdžave kose: 200°C

 

Neprestano usmeravanje ovakve topline na kosu izaziva slabljenje jezgra, isušivanje i lomljenje, a hemijsko ravnanje kose (koje daje dugotrajnije rezultate) ostavlja još gore posledice jer je i agresivnije. Kada je kosa jednom oštećena, jezgro vlasi više ne može da se obnovi.

 

Zapamtite i da nema načina da ispeglate kosu, a da ne izazovete oštećenja, ali ta oštećenja možete da svedete na minimum upotrebom seruma. Serum neće da spreči oštećenja, ali će da zaštiti kosu tako da toplina neće doći do jezgra vlasi.

Tagovi: