Pravila koja otkrivaju kada je vreme za bacanje cipela

by | jun 10, 2015

Često se odupiremo bacanju omiljenih iznošenih cipela do te mere da ih ponekad obučemo samo kako bi sebi dokazali da još uvek nisu za smeće. Međutim, nošenjem istrošenih cipela štetimo našim nogama i zglobovima pa se ipak moramo oprostiti od njih. Proverite u kojem slučaju cipele treba baciti bez razmišljanja

Foto: Guliver/Getty Images

Foto: Guliver/Getty Images

1. Mokasine, gležnjače i druge svakodnevne cipele

Ako iste cipele nosite na posao više od četiri puta nedeljno, nakon godinu dana sigurno će im trebati popravka. Istrošene pete moraćete da zamenite novim kod obućara, i u tom slučaju cipele ćete sigurno moći da nosite još koju sezonu. Međutim, situacija se menja kod obuće s punom gumenom platformom.

Ona se jednostavno izliže, istroši i na njoj nastaju rupe koje je nemoguće popraviti. Zbog pritiska stopala ponekad se istroši samo jedan deo pete pa to stvara iskrivljenje. Kada primetite takve vrste oštećenja, cipelu je bolje baciti jer nošenjem štetite svojim nogama i zglobovima.

Foto: Guliver/Getty Images

Foto: Guliver/Getty Images

2. Sportska obuća

Kod patika za trčanje i vežbanje treba biti posebno oprezan jer one moraju da pružaju maksimalnu potporu stopalima tokom fizičke aktivnosti, a zbog pritiska tela brzo se troše.

Opšte pravilo kaže da je rok trajanja sportske obuće između 400 i 800 istrčanih kilometara.

Onima koji trče manje patike mogu da izdrže i godinu dana. Sportska obuća upija mnogo znoja zbog čega se jastučići unutar nje zaduženi za potporu brzo istroše i naboraju, a usled nakupljanja vlage i topline nastaju i bakterije.

Stoga bi oni koji imaju intenzivne treninge više od četiri puta nedeljno sportsku obuću također trebalo da menjaju otprilike svakih 6 meseci.

Foto: Guliver/Getty Images

Foto: Guliver/Getty Images

3. Štikle

One se troše brže od ravnih cipela zato što su im đonovi obično jako tanki, a pete uske. Najviše oštećenja nastaje na vrhu cipele, kod prstiju, jer je to deo koji ‘nosi’ najviše težine tela.

Kada se debljina đona smanji za 50 posto, onda je vreme za popravak ili bacanje. Kod platformi postoji mogućnost popravki, ali običnim štiklama i salonkama uglavnom nema spasa.

Foto: Guliver/Getty Images

Foto: Guliver/Getty Images

4. Sandale i japanke

Pravilo s tankim đonom kod štikli vredi i za letnju obuću. Ona takođe uglavnom ima izrazito tanke i niske đonove koje su osetljivi i brzo se izližu. Međutim, najvažniji deo sandala i japanki su kaišići.

Oni su odgovorni za stabilnost i sigurnost noge, drže stopalo na mestu i zbog toga se jako brzo rašire. Zamena kaišića verovatno bi vas koštala koliko i nove sandale, stoga se radije rešite starih i počastite se novima.

Tagovi: