Kako da prepoznate prirodnu kozmetiku

by | mart 29, 2015

Ako volite prirodnu kozmetiku i želite samo nju da koristiti, morate pripaziti koje proizvode kupujete, jer nije sva kozmetika na kojoj piše „prirodna“ uvek potpuno prirodna.

Foto: Thinkstock

Foto: Thinkstock

Mnogi kozmetički proizvodi koji se prodaju kao prirodni sadrže samo ekstrakt neke biljke, a i dalje u sebi imaju paraben i alkohol. Kako biste znale koja je 100 odsto prirodna kozmetika trebate obratiti pažnju na par stvari.

Članak se nastavlja posle reklama

Pri kupovini proizvoda za negu i pranje kože treba da obratite pažnju da oni ne sadrže natrijum, sulfat, lauril i parabene, jer to znači da nisu 100 odsto prirodni. Kod odabira proizvoda za higijenu kože dajte prednost prirodnim sapunima i ne kupujte gelove za tuširanje. Prirodni sapuni koji u sebi sadrže šea puter, kakao i dodatke poput biljnih primesa (kamilica, lavanda, eterična ulja citrusa, koru narandže) su pravi raj za kožu.

Pri izboru prirodne kozmetike važi pravilo da ono što ne možete da pojedete, nije 100 odsto prirodno. Proizvodi koji su jestivi, kao što su bademovo, maslinovo i ulje divlje ruže, šea puter i kakao, znači i da su prirodni.

Ukoliko vam je bitno da proizvod nije testiran na životinjama, obratite pažnju na ono što piše na deklaraciji. Proizvodi koji imaju oznaku „vegan“ ne sadrže supstance životinjskog porekla i nisu testirani na životinjama.

Članak se nastavlja posle reklama

Ukoliko ne možete da izgovorite sve sastojke koji se nalaze u nekom proizvodu, nemojte ga ni kupovati. Biljni proizvodi u sebi sadrže eterična ulja, biljne maslace i ekstrakte biljaka, a te prave biljne sastojke ćete lako prepoznati.

Foto: Thinkstock

Foto: Thinkstock

Članak se nastavlja posle reklama

Usne negujte grožđanom mašću ili puterom. Ovo su idealni preparati za negu usana, a potpuno su prirodni. Kao prirodni parfem može vam poslužiti samo par kapi eteričnog ulja lavande, miris je divan, a nećete morati da izdvajate velike svote novca na kupovinu parfema. Sok od krastavca vam može poslužiti kao prirodni tonik za čišćenje lica, dok su kolutići krastavca idealna sredstva za smirivanje podočnjaka.

Uvek izbegavajte kozmetiku koja u sebi sadrži propil-paraben, metil-paraben, butil-paraben, formaldehid, natrijum-lauril-sulfat, phenoxyethanol i methoxicinnamate. Ovi sastojci se koriste za konzervisanje kozmetičkih proizvoda kako se oni ne bi pokvarili, a uz sve to mogu biti štetni po zdravlje.

Članak se nastavlja posle reklama

Naučite da pažljivo kupujete kozmetiku i ne dozvolite da vas prevari lepa ambalaža sa natpisom „prirodno“, jer to uglavnom nije. Pre nego što proizvod stavite u korpu, dobro pročitajte deklaraciju i proverite sve njegove sastojke.

Tagovi: