Sve što treba da znate o celulitu

by | jun 9, 2013

U ovom periodu celulit je veoma aktuelna tema, o kojoj ćete pronaći mnoštvo saveta, trikova tretmana i preparata koji bi trebalo da vam pomognu da ga se rešite. Otkrivamo vam istinu o celulitu i zastarele mitove u koje ne treba da poverujete.

celulit

Mit: Samo gojazni ljudi imaju celulit.

Procenjuje se da oko 98 odsto žena ima celulit. Čak i najveće mršavice sreću se sa ovim problemom, pa i supermodeli kojima mnogi zavide na savršenoj koži. Iako dobitak na težini može da dovede do pojave celulita, to nije i njegov jedini uzrok. Dermatolozi tvrde da onih maloh dva odsto žena koje nemaju ovaj problem, zapravo imaju deblju kožu.

Mit: Samo žene imaju celulit.

Ovo je uglavnom istinito. Muškarci retko dobijaju celulit, osim ako imaju genetske anomalije. Ako je verovati istraživanjima, žene su sklonije celulitu najverovatnije zbog hormona i simpatičkog nervnog sistema, a neke teorije ukazuju da žene imaju vertikalna vlakna koja povezuju kožu sa mišićima. Kada se ova vlakna zategnu, između njih se gomilaju masne ćelije. Muškarci, sa druge strane, imaju ukrštena vlakna, a njihova ukrštenost ne dozvoljava masnim ćelijama da se tu gomilaju. Postoji jopš mnogo toga što treba da otkrijemo o celulitu, ali može se zaključiti da je nejgov uzrok i genetski i hormonalni.

Mit: Ako smršate, celulit će nestati.

Iako se u borbi protiv celulita savetuje zdrava ishrana, dosta sna i fizičke aktivnosti, to ne garantuje da ćete se rešiti celulita. Ukoliko se rešite viška kilograma, rešićete se masnih ćelija ispod kože, pa možet da umanjite celulit, ali ponekad mršavljenje nema takav efekat.

Mit: Kreme protiv ceulita su efektne

Sama po sebi, krema neće uraditi mnogo kada je reč o celulitu. Sve što kreme čine jeste da stvaraju iluziju glatke kože, i samim tim nisu delotvorne kada je reč o trajnom rešavanju ovog problema.

Dakle, šta možemo da uradimo da bismo eliminisali celulit?

Dermatolozi smatraju da UV zraci i pušenje mogu da doprinesu pogoršavanju celulita, jer oštećuju kolagen i elastičnost i debljinu kože. Iako ova teorija nije potvrđena, ne škodi da pružimo svojoj koži najviše što možemo i da izbegavamo cigarete i preterano izlaganje suncu.

Takođe, poželjno je izbegavati gazirana pića i bazirati ishranu na mediteranski način, sa puno vlakana i dosta voća i povrća. Pijte dosta vode, u koju možete dodati limun kako biste povećali alkalnost. Vežbanje takođe može da ima značajnu ulogu, jer stimuliše limfnu drenažu, kao i masaža dubokog tkiva.

Moderna estetska medicina ponudila je i rešenja u obliku hirurških intervencija, a postoje naznake da će se uskoro pojaviti i tretmani injekcijama koje će uništavati masti na vlaknima. Ipak, pren nego što se odlučite na takav radikalan korak, stručnjaci podsećaju da celulit na butinama, zadnjici, pa čak i stomaku, nije ništa nenormalno, te da ga ne treba posmatrati kao problem, iako se u današnje vreme ne smatra privlačnim.

Izvor: Life Content

Tagovi: