Kako da volite sebe kada ne volite svoje telo?

by | decembar 26, 2022
kako da voliš sebe kada ne voliš svoje telo

Šta se dešava ako ne voliš svoje telo? Da li to znači da ne voliš sebe?

Body positivity pokret je u punom zamahu i danas nije neuobičajeno govoriti o ljubavi prema sebi i svom  telu. Ali, šta kada te ljubavi nema? Šta ako zaista ne  volite svoje telo i to vas pritiska do te mere da imate utisak da ni sebe u celini više ne volite?

 

Nijanse pozitivnosti tela i saosećanja sa telom

Postoji mnogo retorike koja kaže da treba da volimo svaki aspekt našeg tela, a ako to ne učinimo, grešimo. Ovakve poruke uglavnom imaju kontraefekat: umesto da počnemo da volimo sebe, mi počnemo da se stidimo sopstvenog stida prema telu. Samo još jedan razlog da nam samopouzdanje opadne.

Činjenica je da nismo naučili da kritikujemo svoja tela preko noći. Godinama svo prihvatali i usvajali poruke koje nas okružuju. Istim principom, sada ne možemo preko noći naučiti da volimo ta ista tela na kojima tako mnogo nedostataka vidimo. A da bismo uopšte bilo gde krenuli moramo da budemo u stanju da kažemo da ne volimo svoja tela i da zbog toga ne dobijemo osudu i porugu.

Slična šteta može biti učinjena kada naizmenično koristimo fraze „ljubav prema sebi“ i „ljubav prema telu“. Ljubav prema sebi je sveobuhvatniji pojam. Ona obuhvata ljubav koju možemo imati prema fizičkim i nefizičkim aspektima nas samih. Međutim, možemo da volimo, mrzimo, volimo, ne volimo, da se osećamo ambivalentno i da budemo zbunjeni u vezi sa svim različitim delovima sebe.

Zbog naših stalno promenljivih odnosa sa našim telima, od suštinskog je značaja da praktikujemo saosećanje prema telu. Saosećanje nije uslovno. Ne zavisi od toga kako izgledate tog dana ili da li ste ponosni na svoja dostignuća. Radi se jednostavno o osećaju dostojnog samoprihvatanja. Kakvi god da ste, baš takvi kakvi jeste, vi imate pravo na dobar život, ljubav, prihvatanje…

Šta je saosećanje prema telu?

Odražavanje samoljubaznosti, opšte humanosti i pažnje prema sopstvenom telu u poređenju sa osuđujućim, kritičnim, izolovanim i preteranim poistovećivanjem sa negativnim osećanjima i emocijama.

Kako praktikovati saosećanje prema telu?

Ovo je već teži deo priče. Bez obzira na to da li ste tek odlučili da vam je dosta da mrzite svoje telo ili ste već stigli do toga da slobodno šerujete svoje fotke za strijama i celulitom, saosećanje vam samo može pomoći na putu prihvatanja sopstvenog tela.

Postanite svesni kada ocenjujete svoje telo

Htele vi to ili ne, vi to činite na desetine puta tokom dana i jako je važno da osvestite da to radite. Vi ocenjujete svoje telo kada zakopčavate kaiš pa pomislite da ste ga proširili za jednu kopču, kad stojite pred ogledalom, kada pogledate svoje butine dok sedite ili se okrznete pogledom kada prolazite pored ogromnog izloga. Ako vam većina ovih nesvesnih ocena šalje negativne poruke, teško da ćete uspeti da prihvatite svoje telo ili sebe, u krajnjoj liniji.

Izbegavajte vagu i ne merite veličinu odeće

Kada držite dijetu i stanete na vagu, ne tražite vi informaciju o tome kolika je vaša masa, nego želite da se osećate dobro, da imate osećaj da ste nešto dobro uradili. U suštini,vaša masa i vaša konfekcijska veličina krajnje su nevažni kada je ste vi kao ličnost u pitanju.

Prebacite fokus

Da biste uspeli da uđete na put ljubavi prema telu, jako je važno da smanjite broj negativnih komentara koji vam padaju na pamet. Zato, trebalo bi da nađete preokupaciju koja će da vam srkene misli sa tela. Prebacivanje fokusa na određenu misao ili zadatak može biti od pomoći.

Veličina ne govori ništa o zdravlju

Nije loše da se na ovo podsetite sa vremena na vreme: suprotno onome što su nas učili, ne možete proceniti nečije zdravlje samo gledajući veličinu njegovog tela. U stvari, BMI skala nije tačan prikaz zdravlja, ima duboko litističke korene i trenutno je skoro potpuno zastarela.

Zahvalite svom telu za radost koju je u stanju da vam donese

Ne bi trebalo da se prisiljavamo da prihvatimo toksičnu pozitivnost. Takođe nije zdravo ignorisati borbe koje imamo sa svojim telima i kako nam ona mogu izazvati ogroman bol. Svi imamo različite sposobnosti, ali uzimanje u obzir jedinstvenih stvari koje naša tela mogu da urade, a koje donose radost, zabavu ili sreću je od pomoći. Pokušajte te aktivnosti koje su telesne a vama drage (bio to seks, ples ili trčanje) da radite što češće.

Imajte milosti prema sebi

Osećaj srama zbog svog tela može biti neverovatno usamljeno iskustvo. Možete se osećati opterećeno stidom na milion načina, ali važno je znati da niste sami u toj borbi. Malo nas je imuno na ova iskustva, s obzirom na kulturu u kojoj živimo. Čak i najveći body positivity lideri bi rekli da ne vole baš svaki dan celo svoje telo, kada bi im neko zatražio iskren odgovor.

Kada sledeći put ustanete mrzeći svoje telo i sebe zbog toga, podsetite se: vaše telo vam je dato, uslovljeno je genetikom. Podsetite se da samoistraživanje i lečenje nisu trka ili takmičenje. Ne morate da budete nigde osim tamo gde ste trenutno.

jacoblund/gettyimagesplus