Meditacija: Najbolja tehnika za opuštanje

by | mart 28, 2015

Meditacija je drevna tehnika za opuštanje uma koja je proteklih nekoliko godina postala priznata od strane brojnih naučnika kao metoda kojom se uspešno može rešiti niz zdravstvenih tegoba kako fizičkih, tako i psihičkih, izazvanih nakupljenih stresom.

Foto: Thinkstock

Foto: Thinkstock

Značaj meditacije se očitava u smanjenju visokog krvnog pritiska, alergija, šećerne bolesti, glavobolja, astme, a pomoću nje se možete rešiti zavisnosti od cigareta i alkohola. Istraživanja su pokazala da osobe koje meditiraju ređe odlaze kod lekara, bolje pamte i teže padaju u depresiju.

Članak se nastavlja posle reklama

Ukoliko se do sada niste bavili meditacijom, preporučuje se da odlazak u neku meditacijsku grupu gde će vas instruktor uputiti u tajne tehnike ovog umeća.

Meditiranje se može izvoditi u svim telesnim položajima, a ne preporučuje se ležeći položaj jer je moguće da zaspite tokom seanse. Najbolje je da sednete na pod ili jastuk i zauzmete položaj koji vam najviše prija. Opustite ruke i sedite uspravno, a kičma treba da je ravna.

Meditaciju možete izvoditi i na stolici tako da vam stopala dodiruju pod, a ruke položite opušteno na kolena.

Članak se nastavlja posle reklama

Iako postoji puno tehnika meditacije, za početak izaberite najjednostavniju. Zauzmite položaj koji vam je najudobniji, ispravite leđa i izravnajte vrat i glavu. Ostatak tela treba da vam je opušten. Svu pažnju usmerite na disanje. Dišite duboko, a udisaji i izdisaji treba da vam kreću iz stomaka. Ako izgubite koncentraciju, krenite ponovo da razmišljate o disanju.

Zatvorite oči kako biste zadržali koncentraciju, a možete i da ponavljate neku reč (npr. om ili šalom). U ovom stanju biste trebali da ostanete oko 20 minuta.

Članak se nastavlja posle reklama

Kada želite da prekinete meditaciju, nemojte naglo ustati već se lagano rastegnite i ustanite. Nakon meditacije nemojte praviti nagle pokrete još neko vreme već se krećite polako.

Tagovi: