Zašto su outdoor sportovi sve popularniji?

by | septembar 21, 2015

Odgovor na ovo pitanje potražili smo od stručnjaka – urednika portala www.outdoorserbia.com Luke Lakića. Zaključak: Nije važna samo fizička aktivnost, već i pozitivna energija koju pruža priroda! Ali, idemo iz početka…

f02_1 GettyImages-456858755

Koje su specifičnosti outdoor sportova?

– Ono što povezuje sve outdoor sportove i aktivnosti jeste činjenica da se svi odvijaju pod vedrim nebom, kako im i ime kaže. Osim ove okolnosti, vrlo je raznolika lepeza sportova i potrebnog nivoa fizičke spremnosti, tako da moje iskustvo govori da je malo onih koji, kad izađu u prirodu, ne nađu svoj omiljeni outdoor sport. Potrebno je samo pokrenuti se!

Koji su najpoznatiji i najpopularniji sportovi u prirodi, a koji su novi i još uvek malo poznati?

– Tradicionalno su najpopularniji trčanje, biciklizam i planinarenje, sa svim svojim varijantama, od onih laganih koje može svako da upražnjava bez ozbiljne fizičke pripreme do novijih varijacija na teme i različitih ukrštanja formi – brdsko trčanje, parkur i sl. Vremenom i tehnologija napreduje, pa tako i oprema za ovakvu vrstu sportova postaje naprednija i dozvoljava mnogo više slobode i improvizovanja iz kojeg od postojećih nastaju neki novi sportovi i pravci…

Mnogi sportove u prirodi povezuju sa opasnostima. Da li je to tačno?

– Ne nužno. Radi se o tome da su opasni sportovi često najatraktivniji, pa će tako jedan skok sa litice sa specijalnim odelom nalik na leteće veverice (takozvani wingsuit flying) sigurno privući više pažnje nego višesatno ili višednevno sporo i mučno savladavanje planinskog uspona. To je ujedno i dobra i loša okolnost za outdoor spotove – s jedne strane, atraktivne aktivnosti privlače pažnju i raste interesovanje za outdoor uopšte, ali s druge strane – mnoge ljude i odbija jer smatraju da to nije za njih, da nisu dovoljno fizički spremni ili da ne žele da se izlažu opasnostima. A zapravo svako može da prošeta nekoliko sati ili da vozi bicikl u prirodi…

Učestala je još jedna predrasuda: Treba li stavljati znak jednakosti između outdoor sportova i adrenalinskih sportova?

– To je jos jedan mit koji traje. Zapravo, znak jednakosti se ne podrazumeva. Dok mnogi adrenalinski sportovi zaista i jesu outdoor, dosta sportova u prirodi nisu nužno oni koji podižu adrenalin. Isto tako, neki od adrenalinskih sportova se ne odvijaju u prirodi – recimo motokros i slične atrakcije.

Da li su sportovi u prirodi skupi?

– Kao što svaki strasni hobista zna – skupo je relativan pojam! Kada tek počinjete da se bavite nekim sportom, posebno ako vam se taj sport veoma dopao, to može biti skupo, jer želite da budete što bolje opremljeni. To posebno može biti tašno za sportove poput biciklizma, gde dobar bicikl može da košta kao omanji auto, ili plananirenja, koje se odvija u specifičnim uslovima, često nepovoljnim klimatskim prilikama i gde ste obično satima, ako ne i danima, prepušteni sebi, svojoj pripremljenosti – i opremi. Ali, ukoliko se duže vreme bavite nekim sportom, svako ulaganje postaje dugoročna investicija – to je vrsta opreme koja je pravljena da traje, te su mnoge investicije jednokratne. Moj savet je da pre odluke o investiciji u opremu za bilo koji sport treba odmeriti – koliko smo spremni da uložimo u odnosu na vreme koje ćemo provesti u toj opremi, tj. posvećeni tom sportu. Zaista, sve zavisi od toga u čemu čovek uživa i na koji način. Najzad, za trčanje vam je potreban samo par udobnih patika, dok je za biciklizam dovoljan najobičniji bicikl, pozajmljen ili ne, vi ćete se bolje osećati posle nekoliko krugova.

Možete li nekako da objasnite činjenicu da širom sveta raste popularnost sportova u prirodi?

– Posle trenda vežbanja u teretanama i salama za fitnes osamdesetih i devedesetih, oseća se potreba sve većeg broja ljudi da se vrate prirodi i da svoje dragoceno slobodno vreme iskoriste ne samo tako što će biti fizički aktivni, već i da se opuste i napune pozitivnom energijom koju priroda pruža. Sigurno su i vaši čitaoci već primetili razliku u nivou energije kada odu u fitnes centar da “odvežbaju” svoj trening u prepunoj zagušljivoj sali, u odnosu na dan kada izađu u prirodu da prošetaju, provozaju bicikl ili odigraju partiju badmintona sa društvom na pikniku… Verujem da je potreba da se vreme iskoristi na što kvalitetniji način ono što ljude okreće i ka sportovima u prirodi.

JESTE LI VEĆ PROBALI…

Razgovarala: Jasmina Ubiparip

Foto: Guliver/Getty Images

Tagovi: