Mucanje može da se izleči!

by | april 1, 2013

Normalno je da dete tepa i muca do uzrasta od dve godine. Ali, ako se ta pojava nastavi i u kasnijem uzrastu, moguće je da se radi o psihološkom uzroku. Međutim, mucanje može da se izleči ukoliko se sa lečenjem počne na vreme.

Dešava se da dete u uzrastu od dve godine ne može da izgovori rečenicu ili nekoliko puta ponavlja isti slog. Takvo je zamuckivanje normalno. Do treće godine ova „smetnja“ nije zabrinjavajuća pošto je u tom uzrastu brzina misli deteta mnogo veća od sposobnosti izražavanja. Međutim, pravo mucanje javlja se s mišićnim grčem u uzrastu od tri do četiri godine. U tom slučaju trebalo bi da odvedete dete kod logopeda.

Čim se jave problemi, odmah, bez odgađanja, posavetujte se s psihologom. Prvenstveno zato jer do pete godine postoje dobri izgledi za poboljšanje, ali i zato što kroz mucanje, dete na indirektan način saopštava da ima određenih problema s kojima ne može samo da se izbori.

Logodinamičke tehnike mogu biti od velike pomoći: kroz igru ili oslobađanje nagomilane negativne energije detetu se pomaže da izađe na kraj sa sopstvenim osećanjima agresivnosti.

Nakon šeste godine, uz tu tehniku koriste se i oblici jezičke redukcije, kojima dete uči kako da oblikuje glasove, ispravno diše i kako da se opusti dok govori. Na primer, u nekim vežbama dete uči da govori uz laganu, smirujuću muziku, koja mu pored osećanja smirenosti, pomaže i da stekne za ritam. Korisne su neke druge tehnike kojima se jača kontrola nad motorikom i grčevima. Ako se primenjuju pre navršene desete godine detetovog života, šanse da se ono izleči od mucanja iznose čak 80 odsto!

Obratite pažnju na potrebe koje dete pokušava da izrazi, a ne na to kako izgovara reči.

  • Ako je dete tužno, plaši se da spava samo u sobi, piški u krevet iako odavno ne nosi pelene, duri se bez razloga, budite prema njemu nežniji i više ga mazite. Ono na taj način iskazuje potrebu da bude voljeno, ali ne ume svoju potrebu da izrazi rečima. Ukoliko ga roditelji izgrde zbog tih „grehova“, ono će biti još tužnije, a neželjene pojave, samo će se pojačati.
  • Ponekad dete pokušava da iskoristi poteškoću sa govorom kako bi dobilo ono što želi: ne upadajte u tu zamku, zadovoljite njegove potrebe za ljubavlju i nežnošću, ali vodite računa o tome da ni u čemu ne preterujete.
  • Ako je dete krenulo u školu i ima problem sa mucanjem, zamolite učitelja da se prema njemu ponaša kao prema ostaloj deci.
  • Ako ste odlučili da zatražite pomoć stručnjaka, sarađujte s njim kako se dete ne bi osećalo usamljeno ili drugačije od ostalih. Nikada ga ne smete izolovati!
  • Ne prenosite svoju nervozu na dete i ne govorite mu o stvarima koje ono ne može da razume. Dete oseća kada se u njegovom okruženju dešava nešto negativno, ali to ne znači da treba da bude opterećeno problemima koji nisu njegovi. Trudite se, koliko god možete, da negativna osećanja ne pokazujete pred detetom.
  • Ne prekidajte dete dok vam nešto govori, ma koliko dugo to trajalo i ma koliko vas nerviralo što sto puta ponavlja jedno te isto.
  • Ako dete nešto pogrešno izgovori ili se loše izrazi, ispravite ga tek kada završi svoje izlaganje.

Autor: Life Content

Tagovi: