PEDOFILI vrebaju na Internetu

by | april 12, 2010

Stručnjaci za visokotehnološki kriminal, uprkos njihovoj redovnoj „patroli“, redovno upozoravaju na oprez korisnike Interneta koji surfovanjem ili druženjem na socijalnim mrežama neretko mogu ostvariti kontakt sa sumnjivim osobama, pa i pedofilima.


Internet je mesto pogodno za skrivanje, odnosno lažno predstavljenje, a najveća opasnost „preti“ mladim osobama i deci, jer mogu postati žrtve fizičke, psihološke, pa i seksualne zloupotrebe.

 

Pedofili vrebajuRizik od depresije
Rizik da na mreži upoznaju sumnjivu osobu i budu žrtve pedofila, veći je kod mališana koji su usamljeni, saglasili su se sagovornici Tanjuga i ukazali da takav kontakt može imati ozbiljne posledice na njihovo odrastanje, izazvati stres ili dovesti do depresije.

 

Iako su se „mnoge pretnje sa ulice preselile na mrežu“ u Ministarstvu unutršnjih poslova tvrde da su korisnici bezbedni, jer pripadnici Odeljenja za visokotehnološki kriminal redovno „patroliraju“ Internetom.

 

Zamenik načelnika tog odeljenja Dragan Jovanović je napomenuo da je Internet pogodno mesto za širenje mnogih nedozvoljenih sadržaja, ali da to što se u virtuelnom svetu ponekad može doživeti i neprijatnost, ne znači da se treba uzdržavati od korišćenja kompjutera.

 

– Često posećujemo socijalne mreže, forume, različite sajtove i blogove, jer građani treba da se osećaju podjednako sigurno i na ulici i na Internetu – rekao je on, napomenuvši da se korisnici na mreži osećaju opuštenije, pa i nepoznatim osobama ostavljaju svoj kontakt.

 

Oprez na četu
Trebalo bi, naveo je Jovanović, oprezno birati sagovornike na četovima i prijatelje na socijalnim mrežama, ali i voditi računa o sadržaju na forumima, sajtovima i blogovima koji se posećuju.

 

– Mnogu korisnici i ne znaju da osobu koja ih uznemirava ‘jednim klikom mogu blokirati’, zatražiti da se uklone fotografije ili sadržaji koji su uvredljivi….Ipak, najveći problem je to što su građani u virtelnom manje oprezni nego u realnom životu – kazao je Jovanović.

 

Oprez na chatu

 

Profesor Fakulteta Socijalne edukacije i rehabilitacije Aleksandar Jugović upozorio je da tokom „boravka“ na mreži mladi, a posebno deca mogu ostvariti kontakt sa sumnjivim osobama.

 

– Oni mogu da naiđu na osobe koje fizički, psihološki, pa i seksualno mogu da im naude, jer nemaju dovoljno životnog iskustva. Usled porodične krize i loših odnosa sa roditeljima takve osobe lako mogu steći poverenje deteta obećavajuci toplinu i podršku, a da se u stvari iza toga krije neko ko ima loše namere, ili čak ozbiljne psihijatriske poremećaje poput pedofilskih sklonosti – napomenuo je Jugović.

 

Edukacija je ključ
Prema njegovim rečima, upravo je zbog toga, važno mlade na vreme edukovati, a roditelji bi trebalo da imaju dobru komunikaciju sa detetom i „neautoritativan uvid“ u to koliko vremena dete provodi na mreži i sa kim se druži.

 

– Međutim, ponekad je roditeljima lakše da se ne bave decom nego da ih puste da provode vreme na Internetu – ocenio je Jugović i ukazao da je kod dece koja su usamljena, zanemarena i nemaju dovoljno roditeljske pažnje ili su žrtve nasilja u porodici veći rizik da putem Interneta postanu žrtve pedofila.

 

On je dodao da mališani koji su nedisciplinovani, a u isto vreme žude za toplinom i podrškom lako mogu postati žrtve, jer izvitoperene ličnosti poput pedofila znaju kako to da iskoriste, pa nastoje da privuku njihovu pažnju i steknu poverenje.

 

Oprez

 

Detenije krivo
Posledice takvog kontakta mogu biti različite, pa deca mogu doživeti stres, može doći do anksioznost i depresije, ali je u tim situacijama važno je da dete to ne doživi kao svoju krivicu.

 

– Dete tada treba podržati i objasniti mu kako ubuduće da se ponaša na Internetu. Bitno je da to ne doživi kao sopstvenu krivicu, jer mališani u takvim situiacijama lako mogu da pomisle da oni krivi što se to desilo – istako je profesor.

 

Roditeljima su u MUP-u poručili da nadgledanje dečijih aktivnosti na Internetu predstavlja važan korak u zaštiti mališana, ali da to ipak nije dovoljno.

 

Mališane treba naučiti kako da bezbedno koriste Internet – prepoznaju i izbegnu opasnost, jer su četovi, blogovi, forumi i socijane mreže, podjednako privlačne i osobama koje žele da ih navedu na nepoželjno ponašanje, najčešće seksulano.

 

Oprezno na internetu

 

Internet policija
Roditelji, naveli su u MUP-u, moraju poštovati nezavisnost dece, ali ako saznaju da je ono na Internetu bilo izloženo nasilju trebalo bi da se obrate policiji.

 

Najnovija istraživanja Republičkog statističkog zavoda, pokazuju da se broj korisnika Interneta povećava i da je na „mrežu“ povezano više od 36 odsto domaćinstava u Srbiji.

 

Građani u 81 odsto slučajeva Internet koriste kod kuće najčešće za komunikaciju putem mejla, igranje igrica, „skidanjeh filmova i muzike, a više od 40 odsto korisnika je na mreži zbog četovanja.

 

Izvor: Tanjug

Tagovi: