Saveti za bezbedne igračake

by | februar 27, 2012

Jedna od najvažnijih stavri za dete je da se igra. Igra je suštinska radost tokom detinjstva i način na koji deca uče o sebi, njihovoj oklini i ljudima oko sebe. Dok se igraju, deca uče da rešavaju probleme, da se slažu sa drugima i da imaju kontrolu nad svojim telom tako što obogaćuju svoju kreativnost i razvijaju veštinu rukovođenja. Kada se deca igraju sa različitim igračkama, iskustvo im pomaže da se razviju do svog punog potencijala.

Sama raznovrsnost igračaka i novi načini igranja sa njima pruža deci uvid u to kako je ovaj svet raznoliko mesto sa neograničenim mogućnostima. Zbog toga igračke imaju uzbudljivu funkciju u pomaganju deci da postanu zrele, maštovite i pouzdane odrasle osobe. Odgovornost koju nose je prilicno velika i zato se potrudite da vasem detetu obezbedite sigurne igracke.

Nekoliko saveta kako da izaberete sigurnu i zdravu igračku za vašeg mališana:

1. Da li je pogodna za razvojni niovo vašeg deteta?

Većina igračaka imaju na sebi “preporučeno doba” nalepnicu, koja bi trebalo da bude početna tačka za dalje biranje. Kada birate prikladnu igračku morate realno sagledati sposobnosti koje vaše dete poseduje i nivo zrelosti u kojem se nalazi. Na primer, ako je vaše trogodišnje dete i dalje u fazi stavljanja svega u usta, klonite se igračaka i igrica koje su sastavljene od malih delova i komadića.

2. Mislite veliko!

Dok vaše dete ne napuni tri godine, delovi igračaka treba da budu veći od usta da bi se izbegla mogućnost gušenja. Da biste utvrdili da li igračka predstavlja rizik od gušenja, pokušajte da je provučete kroz rolnu toalet papira. Ako igračka ili deo igračke može da stane unutar cilindra, onda nije sigurna.

3. Da li je igračka previše teška?

Može li vaša beba biti ugrožena ako igračka padne na nju? Ako je tako, produžite dalje.

4. Pogledajte igračke koje su dobro spojene

Uverite se da li su repovi sigurno zašiveni, šavovi na plišanim igračkama dobro ojačani i da se boja ne ljušti. Plišane igračke bi trebalo da budu bez dugmića, prediva, traka i svega ostalog što vaše dete može otkinuti i staviti u usta.

5. Da li je vaše dete fizički spremno za ovu igračku?

Na primer, roditelji starije dece mogu kupiti bicikl za jednu veličinu veći tako da sledeće godine ne bi morali ponovo da kupuju novi bicikl. Ova taktika može dovesti do ozbiljnih povreda ako dete nema fizičkih sposobnosti da kontroliše veći bicikl.

6. Da li je igračka u dobrom stanju?

Polovne igračke se prenose od starijih rođaka ili braće i sestara, delovi mogu biti oštećeni i to može predstavljati opasnost. Ispitajte sve nove ili polovne igračke: dugmad, baterije, trake, oči, perle, plastične priveske koji se mogu lako sažvakati ili koji mogu pući.

7. Da li igračka ima konac ili kabl duži od 30 cm?

Vaše dete može lako obmotati kabl oko sebe, izazivajući mogućnost gušenja. Kada vaše dete može da se popenje uz pomoć ruku i da se odupre na kolena, uklonite igračke koje vise u njegovom krevetcu. Budite posebno oprezni sa igračkama koje su starije i koje imaju nesigurne dugačke kablove.

8. Da li igračka sadrži male magnete?

Savezna komisija za sigurnost potrošačke robe je 2007. godine proglasila magnete za najopasnije skrivene kućne predmete. Mali moćni magneti se često koriste u igračkama, mogu ispasti iz igračke i dete ih može progutati. Dva ili više progutana magneta (ili magnet i metalni objekat) mogu biti privučeni jedan ka drugom kroz zidove creva, izazivajući uvrtanje i štipanje creva, rupe, zagušenja, infekcije i još gore stvari ako se ne otkriju i leče odmah. Komisija preporučuje držanje igračaka sa magnetima podalje od deca ispod 6 godina.

Tagovi: