Usnule BEBE upijaju utiske

by | avgust 24, 2010

Naučnici iznenađeni rezultatima najnovijih istraživanja. Za razliku od odraslih mališani, pokazuju istraživanja, i u snu uče.

Ne dozvolite da vas smireno dremuckanje vaše bebe prevari: Dok spavaju, novorođenčad prosto „upijaju“ informacije i podatke o okolini čime ubrzavaju svoje prilagođavanje životu van materice.

 

Beba spava

 

– Bebe su mnogo sposobnije u registrovanju informacija i podataka nego što mislimo – tvrdi profesorka Dejna Berd, pedijatar sa Univerziteta Floride u Gejnesvilu.

 

Zajedno sa kolegom, profesorom Vilijamom Fajferom, dečjim psihijatrom sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Kolumbija u Njujorku, i timom istraživača, Berdova je ka 26 tek rođenih, usnilih beba, starih između 10 i 73 sata, usmerila rezak ton sirene. Svaki ton pratio je neprijatan mlaz vazduha uperen na očne kapke beba – posle kojih su bebe instinktivno ručice dizale ka kapcima.

 

 

Posle 20 minuta, usnule bebe vrlo su malo, a neke gotovo i da nisu reagovale na zvuk sirene koji nije pratio mlaz vazduha kao na početku ogleda, što je istraživačima pokazalo da su bebe bile navikle da su bila potrebna oba nadražaja da bi u snu reagovale.

 

U isto vreme, elektrode su registrovale aktivnost u delu mozga koji je „zadužen“ za memoriju.

 

– Sada znamo da bebe mogu učiti čak i kad spavaju – izjavila je za časopis „Nejčer“ profesorka Berd, i naglasila da, iako novorođenčad u spavanju ili dremuckanju dnevno provedu između 16 i 18 sati, otkriće ukazuje na nove detalje u natalnoj neurologiji.

 

Profesor Tristan Bekinštajn, istraživač u Centru za neurološka istraživanja Medicinskog fakulteta Univerziteta Kembridž u Engleskoj, izjavio je da je pokušao da isti ovakav eksperiment obavi sa odraslim osobama, ali nije uspeo jer su se budile na prvi zvuk.

 

Za razliku od odraslih osoba, koje su nesvesne dok spavaju, on smatra da se usnule bebe nalaze u nekom polusvesnom stanju što im omogućava da i u snu uče.

 

 

– Još uvek ne znamo mnogo o snu beba, ali sasvim je izvesno da ne spavaju kao odrasli – smatra Bekinštajn.

 

Tračak svesnog stanja može biti sasvim dovoljan da bi se uspostavila nova povezanost sa okruženjem. Prošle godine, njegova naučna ekipa obavila je istovetan eksperiment na osobama s povredama mozga. Ustanovili su da su osobe u stanju „minimalne svesti“ još uvek bile u stanju da povežu zvuk sirene sa mlazom vazduha.

 

Izvor: Novosti

Tagovi: