Najčešće finansijske greške

by | oktobar 21, 2012

Svako od nas, pre ili kasnije, napravi nekakvu grešku u vezi s novcem. Neki će svoje greške ponavljati iznova i iznova, dok će neki stalno praviti nove. Ukoliko spadate u jednu od ove dve kategorije, vreme je da se suočite sa činjenicom da ne znate da baratate novcem i da je krajnje vreme da to  i naučite.

Ovo su neke od najčešćih finansijskih grešaka koje pravimo.

1. Uzimate kredite na što više godine. U današnje vreme krize, malo je onih koji sebi mogu da priušte kupovinu stana ili automobila bez dizanja kredita u banci. Kredit uvek izgleda kao najlakše i najbrže rešenje, ali to nije zaista tako. Morate imati na umu da kredit treba otplaćivati i da se vaša obaveza ne završava kad kupite željenu stvar, već onda kada završite sa otplatom kredita. Ljudi često gledaju da im rata bude što manja, makar to značilo i otplaćivanje kredita više godina. To je ključna greška jer, što duže vraćate kredit, to više novca gubite na kamate.

2. Previše koristite kartice. Korišćenje kreditnih kartica morate svesti na minimum, jer one naprosto „jedu“ vaš novac. Osim toga, svakako treba izbegavati kupovinu svakodnevnih potrepština na kreditnu karticu, jer je za to pogodnija ona debitna.

3. Ne proveravate svoje račune. Jedna od najkobnijih grešaka koje možete da napravite jeste da ne vodite brigu o svojim računima i njihovom stanju. Trebalo bi da bacite pogled na izveštaj iz banke svakog meseca, ne biste li ustanovili da li su brojke i troškovi uvek usklađeni. Ne zaboravite i na opasnost od krađe identiteta, ali i na razne klopke na bankomatima.

4. Odlažete kupovinu životnog osiguranja. Kako starite, to vam polisa osiguranja postaje skuplja. Mnogo je bolje osigurati se sa 25 godina, nego sa 55. Nemojte da vas zavara činjenica da se trenutno osećate zdravo, jer nikad ne znate kako život može da se poigra sa vama.

5. Prekasno počinjete da štedite za penziju. Kada ste u dvadesetim ili tridesetim, penzija vam se čini tako dalekom, pa vam se i briga o njoj čini suvišnom. Međutim, to je najbolje vreme za početak štednje za pozne godine života. Ako imate 40 godina, već ste u zaostatku. Počnite što je pre moguće i neka vam cilj bude da odvajate barem 10% prihoda za štednju. Što kasnije počnete, to postotak koji želite da uštedite mora biti veći.

Tagovi: