Važne odluke koje morate da donesete pre stupanja u brak

by | maj 10, 2014

Odluka o sklapanju braka nije laka, ali ako ste nepovratno zaljubljeni, taj celi proces znatno je lakši. Međutim, razgovor o braku ne odnosi se samo na razgovor o izboru benda ili menija na svadbi ili lokaciji gde ćete provesti medeni mesec. Naime, hteli vi to ili ne, ako ste se odlučili za taj korak u životu, vreme je da sa partnerom razgovarate i o finansijama.

vencanje

Verovatno ste svesni toga da su finansije jedno od pitanja o kojem raspravlja većina bračnih parova, ali zbog neiskrenosti ili loše organizacije, upravo su financije jedan od najčešćih kamena spoticanja mladih supružnika. Stoga, vreme je da se sa ovih pet ključnih problema suočite pre dana venčanja.

Hoćete li imati zajedničke račune?
Mnogi parovi udruže svoje račune, štednje i investicije nakon venčanja. Na taj način imaju mnogo jasniju sliku o svom finansijskom stanju i mogućnostima, pa probleme i prepreke mogu da rešavaju kao tim. Za one koji se suočavaju s problemom prihvatanja novonastale situacije „što je moje to je i tvoje“, rešenje može biti otvaranje jednog zajedničkog računa, a ostali računi mogu ostati odvojeni. Nema pogrešnog niti ispravnog načina, već organizacija finansija zavisi isključivo od vas dvoje, ali jedan zajednički račun može biti itekako koristan, čak i ako je samo u službi plaćanja kirije ili hipoteke. Deljenje novca pomaže parovima da zajednički ostvare finansijske ciljeve. Takođe, takav sistem može da pomogne u izgradnji poverenja u vezi.

Da li ste već na početku u dugovima?
Otkriće da je partner u dugu za koji niste ni znali ekvivalentno je eksploziji nuklearne bombe u braku. Između plaćanja kreditnih kartica, kredita za automobil ili nekih drugih, sasvim je logično da ćete razmotriti svoje finansijsko stanje pre kupovine svog prvog stana. Ključna je stvar da budete potpuno iskreni jedno prema drugom o tome koliko ste dužni i kakvi su vam uslovi isplate duga. Ali, ako vam je partner do sada krio detalje svog finansijskog stanja, u vezi može doći do pravog raskola i promene smera planiranja budućnosti.

Koji su vam finansijski ciljevi?
Želite li na letovanje svake godine? Planirate li da kupite stan u roku od dve godine i da osnujete porodicu u roku od tri godine? To su sjajni finansijski ciljevi, ali njihovo ostvarivanje zahteva finansijsko planiranje. Pokušajte da se vodite parolom „Nemojte štedeti ono što vam je preostalo nakon trošenja, već trošite ono što je preostalo nakon što ste novac stavili na štednju.“ Ovo pravilo posebno je prikladno za mladence. Bez obzira na prihode, trebalo bi da napravite detaljan proračun i plan štednje, i da ga se pridržavate iz meseca u mesec.

Ko će upravljati proračunom?
Ovo se može činiti vrlo jednostavnim, ali može postati vrlo zahtevno pitanje. Upravljanje proračunom timski je rad, ali kako bi se uspostavio, potrebno je određeno vreme. Ako je jedan od partnera bolje organizovan ili ima više vremena za bavljenje finansijama, neka on bude zadužen za zajedničke finansije. Dogovorite se da jednom mesečno raspravite o svojim navikama potrošnje, investicijama i važnim nadolazećim troškovima.

Hoćete li potpisati predbračni ugovor?
Predbračni ugovor jedna je od zastrašujućih tema s kojima se brojni parovi suočavaju pre venčanja. Iako se čini odbojnim o tome uopšte razmišljati, jer predbračni ugovor sugeriše da brak neće potrajati, svaki advokat će vam reći da je u vašem najboljem interesu da se zaštitite. Nekoliko dobrih razloga za potpisivanje predbračnog ugovora su na primer ako je jedan od partnera u velikom dugu, ako postoji vlasništvo vezano za posao ili ako jedan od partnera u brak donosi značajnu količinu bogatstva. Odluka je na kraju na samim partnerima, ali činjenica je da potpisivanje predbračnog ugovora ne određuje budućnost ni vek braka.

Izvor: Tportal.hr

Tagovi: