Kako da što lakše i brže zamenite pločice u kupatilu ili kuhinji

by | oktobar 28, 2014

Razmišljate da se sami bacite na sređivanje pločica? Postoji mnogo načina da sebi olakšate posao. Od pomoći će vam biti da primenite savete profesionalaca.

Kupatilo_

Prvi korak je obilazak salona keramike i pronalaženje pločica. Pri kupovini pločica vodite računa da pločice na zidu i na podovima ne budu identične, jer vizuelno smanjuju prostor. Preporuka je da zidne pločice budu tamnije od podnih jer usled refleksije daju utisak prostranosti.

Drugi korak je da nabavite kvalitetan građevinski materijal. Svi smo skloni tome da pomislimo da ne postoje neke velike razlike u tim materijalima. A postoje! Na primer, s kvalitetnim lepkom za pločice ćete brže i lakše raditi, a pločice će biti kvalitetnije zalepljene. Majstori će vam reći da je Sika lepak za pločice odličan izbor ako želite posao dobro da završite. Povrh svega, kažu da ima i odličan odnos cene i kvaliteta. Ako vam ime Sika nije poznato: Sika je švajcarska kompanija koja je svetski lider u proizvodnji građevinskih materijala. Zanimljivo je da je Sika ovog septembra otvorila fabriku u Srbiji baš za lepak za pločice.

ceram-113

Treći korak je priprema podloge. U to spada skidanje starih keramičkih pločica. Ovde vam može pomoći prijatelj ili partner, obzirom da zahteva dosta lupanja i iznošenja šuta. Potrebno je skinuti pločice i ostatke starog lepka sa zida, a zatim obraditi površinu zida kako bi postala ravna. Neravnine možete popuniti uz pomoć Sika gotovih maltera za reparaciju, koje u farbarama možete naći i u malim pakovanjima od pet kilograma. Majstori savetuju da sačekate da se sve dobro osuši pre nego što nastavite radove.

Zatim je potrebno definisati širinu fuga. Možda ćete pomisliti da je komplikovano, ali nije! Standardna širina fuga je od jedan do tri milimetara, ali one mogu biti i šire. Uz pomoć plastičnih „krstića“ uspećete da posao obavite uredno kao profesionalac, postavljajući ih između svake dve pločice na sve četiri ivice. Fuge, pre svega, imaju estetsku ulogu i postoje u 25 različitih boja, pa možete birati njihovu neutralnu ili kontrastnu funkciju. Sa druge strane, često se dešava da sve pločice nisu istih dimenzija i to se fugama može ublažiti.
Otpakujte pločice i proverite da li su sve istog dezena i da nema odstupanja u nijansi ili teksturi. Sledeća stvar je da odredite gornju ivicu prvog reda pločica. Od tog mesta, pa sve do kraja zida odmeravajte dužinu pločice plus širinu fuge.

Sada je vreme da počnete sa postavljanjem pločica. Lepak birate prema nameni, podlozi i vrsti pločica – preporuka je da za kuhinje i kupatila koristite Sika Ceram 113. Pripremite lepak za pločice tako što ćete ga pomešati sa vodom prema jasnim instrukcijama sa pakovanja. Potrebna vam je plastična kanta i mešač (možete koristiti nastavak za kućnu bušilicu) kao i nazubljeni gleter za nanošenje lepka na zid. Prislonite donju ivicu pločice uz zid, a zatim celu pločicu stavite na zid i laganim pritiskom je podešavajte. Između pločica postavite plastične krstiće, a nakon toga odstranite višak lepka između pločica kako bi u taj prostor kasnije utisnuli masu za fugovanje. Uz pomoć libele proverite da li su zalepljene pločice ravne.

Nakon 24 sata od postavljanja pločica, možete početi sa fugovanjem. Preporuka majstora je da za fugovanje uzmete Sika Ceram Clean Grout koji je na bazi cementa. Ova fug masa se utiskuje elastičnom gumenom gletericom u prostor između pločica i predstavlja aktivnu zaštitu i prevenciju od buđi. Za uklanjanje viška fug mase koristite sunđer i vodu i postavljanje pločica je završeno. Važna napomena za sam kraj: nemojte zaboraviti da sebi čestitate za odlično obavljen posao!

Sika Minipack Tile (3)

Tagovi: