Za i protiv ljubavi i seksa na RADNOM MESTU

by | mart 9, 2010

Sentimentalna veza na poslu može veoma povoljno da deluje na opštu radnu atmosferu i učinak zaposlenih, ali u slučaju da „pukne“ ružne posledice trpe i ostale kolege.

 

Ljubav na radnom mestu


Više od 80 odsto zaposlenih flertuje sa kolegama, čak svaki drugi se upušta u „sentimentalnu“ vezu na radnom mestu (petina sa šefom), i to stariji češće nego mlađi. Većina bi želela da je sakrije, što polovini i uspeva, naročito ako je u pitanju samo seks, a ne i dublja osećanja.

 

Tek jedna od deset veza s posla se završi brakom, ali u svakoj trećoj kolege i posle raskida ostaju u veoma dobrim odnosima. Trećina „kancelarijskih ljubavnika“ je istovremeno u stalnoj vezi izvan posla, pokazalo je više istraživanja i anketa sprovedenih poslednjih godina.

 

Ljubav i seks na poslu se događaju mnogo češće nego što biste pomislili. Sve počne gotovo neprimetno. Ona mu se umilno smeši kad se sretnu u liftu, na sastancima osoblja šalje mu kratak, ali sladak SMS, a svaki zvanični dokument koji mu prosledi „začini“ i nekom svojom dvosmislenom, šaljivom beleškom. On njoj uzvraća komplimentima i nežnim dodirima u prolazu, uvek se trudi da koristi pauzu za kafu kad i ona, poziva je na ručak ako ranije završe posao…

 

Službeni put
A onda, u trenutku posebno lepog (ili tužnog) raspoloženja, najčešće na službenom putu ili posle malo razuzdanije kancelarijske zabave, oboje osete potrebu za većom bliskošću i dopuste da ih ponese strast. Pa to kasnije ponove. Više puta.

 

Posle nekog vremena postaju glavni trač u preduzeću. Za neke je to znak da, najzad, javno priznaju da se vole, čak možda da najave i brak, za druge – da preispitaju vezu. Kako je bezazleno flertovanje preraslo u zahtevan emotivni odnos? Da li je povremeni (ili jednokratni) neobavezni seks vredan žrtvovanja braka, dugogodišnjeg partnera ili napredovanja u firmi? Šta će reći šef i ostale kolege sa posla?

 

Stručnjaci savetuju – izbegavajte ovu vrstu veze
U grupi od 1.807 žena i muškaraca koji su učestvovali u istraživanju vodećeg hrvatskog internet portala za oglašavanje na tržištu rada „Moj posao“, više od 60 odsto je izjavilo da trenutno nije, niti želi da je u vezi na poslu, mada ih je 38 procenata to već iskusilo.

 

Obrazloženje: „Potrebna je emocionalna zrelost obe strane i razumno prihvatanje situacije u kojoj se nalazite“, „Teško je voditi dva života s jednom osobom – privatni i poslovni“, „Ne bi trebalo dozvoliti da veza na poslu utiče na posao“ i „A šta kad veza pukne? Trpi posao!“

 

Ispitanici – podjednako „obični zaposleni“ i šefovi, najviše su bili protiv ljubavi ili seksa između nadređene i podređene osobe (37 do 42 odsto), što odgovara rezultatima dobijenim i u anketama u drugim zemljama, mada je, recimo, u SAD ovo protivljenje bilo još izrazitije (60 odsto), naročito kad su ga iskazivali rukovodioci (80 odsto).

 

Razlog je, kako se čini, prvenstveno u neodobravanju sredine. Kolegama može izgledati da je takav odnos posledica želje za napredovanjem u karijeri „preko kreveta“, ili smatraju da će „direktorova miljenica“ (ili, ređe, „direktorkin miljenik“) steći neke nezaslužene privilegije u odnosu na njih. Veza s podređenim, s druge strane, liči im na „pokazivanje moći“.

 

Zato, savetuju stručnjaci za psihologiju rada, izbegavajte ovu vrstu veze, može vam sabotirati karijeru na duži rok!

 

Ljubav na radnom mestu

 

U „Micubišiju“ klub za usamljena srca zaposlenih
Ipak, većina firmi ne zabranjuje, a neki privredni giganti (kao „Majkrosoft“, „Gugl“ i „Micubiši“) čak i podstiču bliskost među saradnicima na poslu, jer se pokazalo da ona može veoma podsticajno delovati na radnu atmosferu i učinak.

 

Nataša Barolin Belić, osnivač i voditelj savetovališta „Korak dalje“, jedan od prvih seksualnih terapeuta u Hrvatskoj, ocenjuje da je seks na radnom mestu sasvim u redu dok je dobrovoljan i ne utiče na radne rezultate, ali kad je takva veza paralelna braku ili partnerstvu izvan posla – šta će reći partneri onih koji učestvuju u takvom seksu?

 

Vera Kondić, psiholog rada i predsednica udruženja „No mobing“ iz Beograda, takođe smatra da veze na poslu mogu da budu motivacione i produktivne, ali samo kada su stabilne, međutim, ako dođe do problema, onda to nije dobro ni za taj par ni za firmu.

 

– Smatram da tako sužavamo prostor za drugačije sadržaje i nova, bogatija iskustva, počinjemo da poistovećujemo svoju poslovnu i privatnu stranu ličnosti, gubimo identitet. Kad smo odvojili firmu i kuću, problemi na poslu neće nas toliko pogoditi jer imamo sređen porodični život, ali ne i ako smo i tamo i ovde jedno isto. Zato nisam pristalica ljubavi i braka sa kolegama iz iste firme“, kaže za „Politiku“ Vera Kondić.

Nekim kompanijama, međutim, to odgovara, jer takvi supružnici uglavnom i u slobodno vreme pričaju (samo) o poslu. U gotovo svim jakim firmama u Japanu podstiču emotivne veze među zaposlenima: „Micubiši“ je čak osnovao i klub za usamljena srca zaposlenih, čijim je posredstvom sklopljeno oko 2.000 brakova… a onda je povećana i produktivnost – za 37 odsto!

 

Kako da vas ne provaleKako da vas ne provale
Sudeći po izveštajima „sa terena“, sklonost ka sentimentalnoj vezi na poslu povećava se s godinama života (neko bi rekao i sa godinama zajedničkog rada u istoj prostoriji, cinik bi dodao – ili sa godinama nezadovoljstva sopstvenim brakom), pa je tako među mlađima od 25 svega 39 odsto upletenih u takvu vezu, među onima do 30 ih je polovina, a među starijima od 40 godina čak 60 odsto!

 

Najzad, ono za mnoge najvažnije: koliko je ljubavnika želelo, a koliko uspelo da zataji svoj odnos? Nešto iznad polovine (57 odsto) ispitanika je htelo da sakrije vezu s kolegom na poslu, ali je svega 43 u tome uspelo; četvrtinu je provalilo nekoliko saradnika, za 18 odsto su svi znali, dok je 43 odsto od početka nastupilo sasvim otvoreno.

 

Vezu su, naravno, prvenstveno pokušavali da sakriju oni u braku ili sa stalnim partnerom izvan posla (sa polovičnim uspehom). Teže je bilo praviti se da nema ničega tamo gde su se razvila dublja osećanja, a vezu zasnovanu isključivo na seksu savršeno je prikrilo 65 odsto ispitanika.

 

Preporuka onih koji su ostali neotkriveni je, pored ostalog, da simpatiji iz firme nikako ne upućujete blistave osmehe, izazovne poglede i i-mejlove lične prirode.

 

Ovo je pametno iz još jednog razloga: moglo bi se dogoditi da ste razmenili pogrešne signale sa tom osobom, i da završite kao subjekat (ili objekat) seksualnog uznemiravanja (mada je broj tužbi za ovu vrstu kancelarijskog delikta u poslednjoj deceniji smanjen za petinu).

 

Kancelarijski sto omiljeno mesto za seks
A kako je u svetu? Istraživanje časopisa „Plejboj“, u koje je, preko Interneta, bilo uključeno 10.000 žena i muškaraca, pokazalo je da su Amerikanci i Amerikanke, ne samo velike pristalice nestašluka na poslu (više od 80 odsto ispitanika tvrdi da su flertovali sa kolegama) već sui izuzetno maštoviti u potrazi za zgodnim mestom za razmenu nežnosti.

 

Amerikanke su kao omiljen prostor za seks na radnom mestu navele kancelarijski sto, dok su njihovi, udobnosti skloniji, sunarodnici radije birali kauč ili fotelju. I jedni i drugi se, međutim, slažu da su najnezgodnija gnezda za ljubavne sastanke arhiva, soba za distribuciju pošte i fotokopirnica.

 

Ljubav na radnom mestu

 

Ankete su otkrile i da sklonost ka seksu na radnom mestu kod muškarca raste s godinama, reklo bi se i sa napretkom u karijeri (koja je povezana sa sve dužim ostankom na poslu i većim stresom): trećina muškaraca starijih od 45 godina priznaje da je kancelariju više nego jednom izabralo za seksualno poprište.

Za razliku od žena koje su, kako smo videli, sklonije da u avanturi s kolegom s posla vide početak jedne divne, dugotrajne veze, muškarci češće zažale što su, umorni, razočarani i neshvaćeni, u jednom trenutku popustili i našli se u utešnom zagrljaju jednako neshvaćene koleginice.

 

Počinju da se pitaju da li bi, i kako, trebalo da se izvuku iz sve komplikovanije veze koja je nastala kao neobavezan seks za jednu noć, a sad je breme koje će vući sve do penzije… ili do groba.

 

(Politika)

Tagovi: