Da li je moguće biti i mama i prijateljica?

by | jul 31, 2012

Mnogi tinejdžeri i predadolescenti smatraju svoje roditelje „neprijateljima“ jer ipak su roditelji ti koji donose pravila sa kojima se deca skoro nikada ne slažu. Zbog toga se u ovim godinama učestalije javljaju svađe i komunikacija je napetija. Osim toga, deca počinju da sakrivaju stvari od roditelja, a to dovodi do još više svađa i konflikata.

Mnoge majke često žele da postignu prijateljski odnos sa svojim detetom, nadajući se da će se tada ono otvoriti i početi da ih vide kao osobe u koju mogu imati poverenja.

Majke na taj način žele da postičnu da im se deca počnu poveravati i da počnu da vam otkrivaju svoje probleme i nedoumice.

Iako biti blizak s detetom može biti dobro za njega u tinejdžerskim godinama, to se može i obiti o glavu. Mama-prijateljica možda će izbegavati konfrontacije ili kažnjavanje deteta jer želi da zadrži prijateljski odnos.

Da bi odraslo u normalnu, zrelu ličnost dete mora da razvije samopouzdanje, nezavisnost i odgovornost i ponekad mora da napravi grešku, kako bi znalo kakve to posledice vuče za sobom. Ako se majka ponaša previše kao prijateljica, njena ćerka ili sin tinejdžer možda neće imati priliku u potpunosti da dosegnu taj razvoj.

Potrebno je da pronađete ravnotežu. Dajte svojoj deci do znanja da vam se mogu obratiti sa bilo kojim problemom, o čemu god se radi, kakvom god pitanju i situaciji – dobro ih saslušajte, otvorenog uma i srca. Ali isto tako, dajte im do znanja koja je granica koju ne smeju da pređu, kao i da je vaša uloga u njihovom životu da im budete majka, a ne prijateljica. Ako se pravila prekrše – slede posledice.

Vi ćete nastaviti da pružate svojoj deci strukturu, disciplinu i stabilnost sve dok ne dostigne zrelost. I iako ćete proživjeti puno nesporazuma, svađa, neslaganja i izazova na tom putu, balansiranje uloge majke i prijateljice će vašoj deci pomoći da se razviju u zdrave, srećne i produktivne odrasle osobe.

Tagovi: