Krećete na prvo letovanje sa bebom? Evo šta sve treba da znate

by | jul 27, 2013

Ako ćete ovog leta po prvi put otići na odmor sa svojom bebom, najvažnije je da se naoružate pravim informacijama i strpljenjem. Verovatno ćete poneti previše stvari, previše brinuti i paničiti, ali ćete zasigurno uživati i kada se vaša beba prvi put okupa u moru ili dok se bude igrala u pesku.

baby

Uz samo putovanje koje može da bude problematično, posebno ako je reč o daljim destinacijama, najveći izazov biće vam sunce i boravak na otvorenom. Naime, koža male dece još je osetljivija od naše, pa dete ne treba izlagati direktnom suncu jer proizvodnja melanina nije još do kraja uspostavljena. Na plaži izaberite duboki hlad ispod bora ili suncobrana, a vreme oko podneva svakako provedite u zatvorenom.

Takođe, mala deca lako gube vlagu tokom prve godine života, jer bubrezi nisu do kraja razvijeni, a ni sistem regulacije toplote još ih ne brani dobro od sunčanice i visoke temperature.

Naoružajte se sredstvom za sunčanje s visokim zaštitnim faktorom (neka bude vodootporno), ali bez obzira na faktor, treba se držati pravila o kratkotrajnom izlaganju suncu samo dok je dete u vodi, dok šetate i slično.

Kod male dece opekotine od sunca, upravo zbog spomenute osetljivosti, mogu se pojaviti i tokom oblačnog vremena i u hladu. Crvenilo i bol javljaju se tek nekoliko sati nakon izlaganja suncu. Koža opečena od sunca crvena je, zategnuta i otekla, vruća je na dodir. Dete treba skinuti, ostaviti da leži u hladu ili, još bolje, u zamračenoj sobi, a treba mu pomoći vlažnim oblozima. Ako se pojave plikovi ili vam se čini da je dete ozbiljnije bolesno (malaksalo, povraća, ima visoku temperaturu), odmah potražite lekarsku pomoć.

Dete može dobiti i osip od vrućine ili od znoja, pa ga svakako treba što laganije oblačiti ili što duže držati golo.

Insekti su još jedna letna nevolja, pa se naoružajte sredstvima protiv komaraca i drugih insekata, a dobro rešenje su i veći komadi gaze ili prozirne zavese kojima možete da prekrijete krevetić dok beba spava.

Unos tečnosti za decu višestruko je važan: najbolja je prokuvana voda i nezaslađeni čajevi i sokovi. Ako dojite, ne brinite ako to činite u javnosti. Kašice i sva hrana koju dajete detetu treba da bude sveže pripremljena. Ako se zadržite duže na plaži, hrana se lako može pokvariti, pa su spasonosno rešenje pokretni frižideri. Hranu izvadite pre konzumacije i dajte je detetu kad postigne sobnu temperaturu.

Ključno je da sa sobom ponesete i kućnu apoteku u kojoj će se naći toplomer i sredstvo za snižavanje temperature. Ako je dete alergično, obavezno ponesite sve lekove koje uzima ili bi mu mogli zatrebati. U kućnoj apoteci svakako neka se nađe i dezinfekcijsko sredstvo za slučaj da se dete povredi. Trebaće vam i kapi za nos, fiziološki rastvor… Čuvajte lekove u originalnim kutijama i s uputstvima za primenu da biste uvek bili sigurni koji je lek za šta, kada i kako ga uzimati. Dobro bi bilo i da uz sebe imate tablete šumećeg kalcijuma – za ublažavanje simptoma alergijskih reakcija i kod promuklosti, probiotik – za obnovu crevne flore jer se na putovanjima često javljaju probavne tegobe, a u letnim mesecima naročito su česte crevne viroze, i rehidracijsku sol – za pripremu rastvora kojom se nadoknađuje gubitak tečnosti i minerala (elektrolita) pri povraćanju, dijareji, visokoj temperaturi ili intenzivnom znojenju. Dobar su izbor i termalne vode – idealne su za osveženje i hidrataciju kože na putovanjima i kao pomoć različitim oblicima iritirane kože.

Svakako, gde god da se uputite, uvek imajte sa sobom u torbi hranu, piće, rezervne pelene i vlažne maramice.

Na putu, u kolonama, na plaži, osigurajte se za krizne situacije. Ako letujete na nepoznatoj destinaciji, raspitajte se koliko je udaljena plaža, kakav je pristup moru, ima li plićaka i hladovine kako se ne biste neprijatno iznenadili kada dođete na odredište.

Pre polaska informišite se o vremenskoj prognozi, ne dopustite da vas pogoršanje vremena zatekne bez dugih rukava, nogavica i jaknice. Ako će biti vruće, detetu će biti najudobnije s malo odjeće.

Nema potrebe da sa sobom nosite gomile igračaka i odeće. Umesto velikih glomaznih kolica ponesite manja. Ne nosite kvarljivu hranu na put.

Ako vam se sve ovo čini previše, najbolje je da pre samog pakovanja napravite detaljan spisak svega što morate da ponesete, tako ništa nećete zaboraviti.

Izvor: vecernji.hr

Tagovi: