Zašto pričamo u snu?

by | mart 16, 2015

Mnogi se brinu da li je pričanje u snu opasno i čega je ono posledica? Da li je stres uzrok ove neprijatne pojave i da li je u pitanju ozbiljan zdravstveni problem? Na ova i još neka pitanja, odgovore pročitajte u tekstu koji sledi.

Pričanje u snu može da se dogodi u bilo kojoj fazi sna, a osobe koje najčešće nerazgovetno govore u snu, ujutro se skoro nikad toga ne sećaju. „Za većinu ljudi, pričanje u snu ne može da ima nikakve negativne efekte. To može da smeta jedino osobama koje sa njima dele krevet ili sobu“, kaže dr Natali Dautovič, profesor psihologija na Univerzitetu u Alabami a prenosi Mondo.

Šta uzrokuje pričanje u snu?

Buncanje ili pričanje u snu može da bude posledica ozbiljnijih poremećaja u spavanju, kao što je apneja, ali uzrok mogu biti i košmari, REM poremećaj (kada osoba pokušava da „odglumi“ ono što sanja). Takođe, groznica, neispavanost, depresija, stres, konzumiranje alkohola i droga mogu da uzrokuju buncanje.

Da li je pričanje u snu opasno?

Ukoliko to ometa vaš san ili svakodnevni život, dr Dautovič savetuje da se obratite lekaru. I u Srbiji postoje centri koji se bave ovim problemom. Ukoliko zbog toga ne možete da spavate, već se budite tokom noći, na taj način se povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa i gojaznosti. „Bilo šta što ometa san osobe je problematično“, naglašava dr Dautovič.

Ako poželite da razgovarate sa nekim ko priča u snu, ipak, imajte na umu da to možda neće biti moguće. „Zavisi. Pričanje u snu može biti spontan čin ili može biti izazvan konverzacijom“, kaže dr Dautovič.

Tagovi: