TEHNIKA PREŽIVLJAVANJA: Kako da se izborite sa BOLOM?

by | oktobar 11, 2009

Porođaj je samo jedna stavka na dugačkoj listi bolnih iskustava kroz koje žena mora da prođe. (Ipak, majka priroda nije potpuni seksista – setite se samo pregleda prostate.) Međutim, moguće je da postoji način da umanjite agoniju, barem kada je reč o medicinskim procedurama.
Stručnjaci kažu da je važno da znate u šta se upuštate i da naučite neke od metoda umanjenja bola koje možete primeniti na „licu mesta“, što će vas smiriti i značajno vam smanjiti osećaj neprijatnosti.

bol porodjaj carski rez tehnike

Zahvaljujući hormonima, biologiji i jedinstvenoj „emotivnoj strukturi“, žene doživljavaju bol na drugačiji način nego muškarci. Zamolili smo pripadnice lepšeg pola da ocene pet čestih i mučnih procedura na skali od jedan (u rangu običnih menstrualnih grčeva) do pet (oporavak nakon velikih hirurških zahvata, poput carskog reza), da bismo dobili najprecizniju procenu faktora bola. Na kraju smo konsultovali stručnjake kako da bol bude što manji. Pred vama je detaljan vodič za suočavanje sa najstrašnijim ginekološkim noćnim morama. Opustite se. Neće boleti…

 

POROĐAJ

FAKTOR BOLA: 3 sa epiduralnom anestezijom, 5 za porođaj prirodnim putem
Kako je zaista: Sve zavisi od toga u kom trenutku dobijate epiduralnu anesteziju (ubrizgavanje anestetika u donji deo leđa, čime se blokiraju signali bola), ali ćete u svakom slučaju nešto osetiti. U istraživanju sprovedenom nad 278 porodilja, 91% izjavilo je da je osetilo visok stepen bola, iako samo 9% njih nije koristilo analgetike. Međutim, lekovi ipak pomažu. Tridesetdvogodišnja prvorotka primila je epiduralnu anesteziju pre nego što su se zahuktali porođajni bolovi i kaže da je njen porođaj bio poput pražnjenja creva. Međutim, žena od 29 godina koja je primila tu vrstu anestezije tek na polovini porođaja tvrdi: „Na skali od jedan do pet, porođajni bolovi su deset“.
Kako ublažiti bol: Epiduralna anestezija značajno smanjuje bol 10 do 12 minuta nakon što je ubrizgana. Međutim, ona ume i da produži porođaj, a ponekad se ukaže potreba za forcepsom ili vakuumom, što može da dovede do cepanja vagine. Ako želite da se porodite bez analgetika, svaka pomoć vam je dobro došla (ovo nije trenutak da dokazujete svoju hrabrost), a od koristi su tople kupke, hipnoza, masaža i tehnike disanja.
Ukoliko je došlo do cepanja vagine ili epiziotomije, bol se najčešće povlači nakon 2 do 3 nedelje. Ako i od same pomisli na cepanje ili zasecanje „tamo dole“ poželite da nikad ne prestanete da uzimate pilulu, imajte u vidu i da većina žena to ne oseti jer se događa dok beba vrši veliki pritisak na perineum (deo između vagine i anusa), što izaziva utrnuće. (Lekari obično daju i anesteziju pre nego što izvedu epiziotomiju.)
Rana će vas kasnije boleti, ali ne onoliko koliko biste očekivali. Oblog od leda umotanog u tkaninu i korišćenje boce sa prskalicom (trebalo bi da vam je daju u bolnici), da biste se prskali toplom vodom dok mokrite, olakšaće vam muke. „Ginekolog mi je rekao da se ne brinem zbog rane i bio je u pravu“, kaže 32-godišnja žena koja se nedavno porodila. „Taj deo tela više mi je ličio na svežu modricu nego na zastrašujuću ranu kakvu sam zamišljala.“ Lekari će vam možda preporučiti i laksativ ili sredstvo za omekšavanje stolice, kao i da pijete mnogo tečnosti da biste posle porođaja lakše praznili creva.

 

MAMOGRAFIJA
FAKTOR BOLA:  1,5

Kako je zaista:  Oko 75% od 200 ispitanica reklo je da je nivo bola tokom mamografije (proces kojim se dojka pritiska između dve ploče) nešto manji od nošenja tesnih cipela ili blage glavobolje. (Veličina grudi ne utiče na neugodnost ovog procesa.) Mnoge žene porede mamografiju sa „štipanjem osetljivog dela tela“.
Kako ublažiti bol:  „Na pregled treba da odete nedelju dana nakon menstruacije, kada su vam grudi najmanje osetljive“, savetuju stručnjaci. U nekim zdravstvenim ustanovama će vam dozvoliti da koristite jastuče za dojku koje će vam ublažiti „štipanje“ – zato obavezno pitajte za tu mogućnost. I ponesite džemper. „Kada vam je hladno, bradavice se skupljaju, a stiskanje čvrstih bradavica je bolnije“, tvrde doktori.

KOLPOSKOPIJA

FAKTOR BOLA: 1,5

Kako je zaista: Ginekolog će vam preporučiti ovaj petnaestominutni zahvat ako vaši rezultati Papa brisa nisu „u redu“. Prvo će na grlić materice staviti malo rastvora sirćeta, što je potpuno bezbolno, a zatim tu oblast pregledati pomoću specijalnog mikroskopa. Ako bilo koji deo tkiva pobeli (to je moguća indikacija da postoje abnormalne ili kancerozne ćelije), sa njega se iseče komadić i šalje u laboratoriju. „Mnoge žene kažu da je to poput blagog grča“, kažu ginekolozi. „Bilo je kao da me je neko uštinuo iznutra“, kaže 32-godišnja žena koja se nedavno podvrgla kolposkopiji.
Kako ublažiti bol:  Lekari nemaju običaj da pacijentkinjama za ovaj zahvat daju analgetike, ali i vežbe disanja mogu da vam pomognu. Ukoliko ste nervozni, zamolite lekara da vam objasni proceduru. Možda ćete tokom dana osetiti grčeve poput menstrualnih, ali ibuprofen rešava taj problem.


LEČENJE POLNIH BRADAVICA

FAKTOR BOLA:  3

Kako je zaista:  Polne bradavice mogu da se iseku, zamrznu kriohirurgijom ili da se uklone laserom. Zahvaljujući analgeticima sama procedura obično je podnošljiva, ali lekari priznaju da ono što kasnije sledi nije nimalo prijatno. „U pitanju je osetljiv deo tela, pa pacijentkinje osećaju bol narednih nekoliko dana“, kažu doktori. Tretirani deo kože je oštećen i formira se krasta.
Kako ublažiti bol: „Vaš lekar će umrtviti taj deo kože injekcijama anestetika, što liči na štipanje, ali tokom same procedure ne bi trebalo ništa da osetite“, ističu doktori. Da bi vam bilo što prijatnije, nosite suknju i nemojte oblačiti donji veš (ili se odlučite za šire gaćice) da biste izbegli trenje. Neke pacijentkinje kažu da im je pomoglo sedenje u toploj vodi, dok druge stavljaju ledene obloge koje drže po pet minuta svakog dana. Svejedno je za šta ćete se odlučiti, sve dok vam pomaže.


CARSKI REZ
FAKTOR BOLA:  5
Kako je zaista:  Carski rez nije bolan, barem ne bi trebalo da bude, tokom trajanja samog zahvata, jer se obavlja uz opštu anesteziju. Međutim, to je složena operacija abdomena, posle koje porodilje nekoliko dana osećaju bolove. „Posle operacije, bol u donjem delu stomaka bio je nepodnošljiv, naročito u prva tri ili četiri sata. Ustajanje iz kreveta zahtevalo je precizan manevar“, kaže 39-godišnjakinja koja se porodila ovim putem.
Kako ublažiti bol:  „Ako ne jurite u operacionu salu na hitan carski rez, tražite od anesteziologa da vam da injekciju narkotika, epiduralnu ili spinalnu, jer će se na taj način nervno tkivo lakše opustiti i lakše ćete podneti naredna 24 časa“, savetuju ginekolozi.
Verovatno ćete tokom oporavka morati da pijete lekove protiv bolova kako biste mogli da zaspite prvih nekoliko noći. Često se preporučuju i lekovi za omekšavanje stolice (sigurno će vam ih dati u bolnici). Nakon carskog reza vašim crevima biće potrebno tri ili četiri dana da ponovo počnu da funkcionišu, a zatvor može da dovede do naduvenosti i jačeg bola.
Šetnja gore-dole po bolničkom hodniku u toku 24 časa po porođaju takođe vam može pomoći da se oslobodite bolnih gasova, česte neželjene posledice operacije abdomena. Evo i jedne dobre vesti: iako ćete posle carskog reza morati da se odmarate 6 nedelja, bol obično nestaje nakon 2 do 3 nedelje.

 

 

OVE TEHNIKE ĆE VAM POMOĆI DA LAKŠE PODNESETE BOL

 

1. DIŠITE PRAVILNO. Istraživanja pokazuju da duboko disanje može da pomogne u smanjenju bola. Izdišite polako i postepeno, kroz napućene usne.


2. KORISTITE MAŠTU. Pretvorite svoj bol u sliku. Ako, na primer, osećate bol poput peckanja, zamislite da je to vatra koju gasite sa mnogo vode.

 

3. PONESITE SVOJ IPOD. Naučnici iz Hongkonga otkrili su da slušanje muzike može da umanji bol i uznemirenost žena pre i posle
hirurškog zahvata.

 

4.UNAPRED UZMITE NEKI ANALGETIK, KAO ŠTO JE IBUPROFEN (uz odobrenje lekara). Ovaj lek se i najčešće preporučuje jer sprečava upalu, a ona može da bude glavni uzrok bola i osećaja nadraženosti nakon zahvata. Pitajte lekara da li možete da ga koristite „po potrebi“.

Tagovi: