Rođena prva beba u našoj zemlji začeta novom tehnikom vantelesne oplodnje

by | jul 27, 2015

U bolnici Medigroup rođena je prva beba u našoj zemlji začeta novom tehnikom vantelesnog oplođenja. Naime, tim profesora Ljubića je u bolnici Jevremova, članici Medigroup, tokom prošle godine započeo promenu tehnike sekvencijalnog ili asinhronog transfera, sa ciljem da poboljša uspeh lečenja vantelesnim oplođenjem.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Šta je sekvencijalni transfer, zbog čega i kada se primenjuje?

„Važan deo procedure vantelesne oplodnje – usađivanje ili implantacija, zahteva tačnu procenu prijemčivosti sluzokože materice za embrione. U ovu svrhu se danas koristi ultrazvuk, sa procenom izgleda, debljine, zapremine, strukture i prokrvljenosti sluzokože. U nedostatku efikasnijih metoda procene takozvanog prozora implantacije (vremenskog perioda najbolje pripremljenosti sluzokože), razvijena je tehnologa sekvencijalnog transfera. Ona podrazumeva da se transfer vrši u dva akta – najčešće drugog i trećeg dana posle oplodnje jajnih ćelija. Ovom tehnikom se postiže prisustvo embriona u materici tokom dužeg perioda, sa većim šansama da se obuhvati period najvećih šansi za usađivanje. Ona dovodi do 48% više usađivanja. U Bolnici Jevremova, članici Medigroup, razvijen je veliki broj novih tehnika. Njih prilagođavamo individualnim potrebama pacijenata, a u cilju dobijanja što većeg broj dece“, naveo je doktor Ljubić.

slika07

Kako navode iz Specijalne ginekološke bolnice Jevremova u oblasti vantelesnog oplođenja je za sada kritična faza, koja je u najvećoj meri odgovorna za ograničeni uspeh IVF, usađivanje vraćenih embriona, ili implantacija. Krajem prošle godine je u Specijalnoj ginekološkoj bolnici Jevremova sa porodilištem, članici MediGroup, počela primena najnovije metode u postupku vraćanja embriona u procesu vantelesne oplodnje.

bolnica 3

Pored ove metode, profesor Aleksandar Ljubić i njegov tim koriste i tehniku aktivacije endometrijuma u cilju stvaranja boljih uslova za usadjivanje embriona. Proučavanje složenog procesa usadjivanja embriona u endometrijum dovelo je do saznanja da namerno pravljenje defekata sluzokože endometrijuma dovodi do njenog pravilnijeg formiranja u narednom ciklusu i samim tim, povećava njenu prijemčivost za prihvatanje embriona. Ova metoda je naročito pogodna za pacijentkinje koje se sve više odlučuju za postupak vantelesne oplodnje iz spontanog ciklusa„, rekla je za naš portal Ivana Vulić Živković, direktorka marketinga Medigroup

bolnica 2

Tagovi: