Beli luk i đumbir – tandem protiv prehlade

by | oktobar 11, 2013

S prvim hladnim danima započinje i sezona prehlade i gripa, a ako vaš imunološki sistem nije spreman za ove izazove, postoji velika verovatnoća da nećete moći da izbegnete druženje sa maramicama. Jedan od najjednostavnijih načina da ojačate organizam jeste korišćenje moćnih začina, koji će ubrzati vaš metabolizam i „uključiti“ najviši stepen zaštite od sezonskih tegoba. Najmoćniji saveznici su beli luk i đumbir, ali postoje i druge začinske biljke snažnog lekovitog dejstva koje obavezno treba uvrstiti u svakodnevnu ishranu.

zacini

Anis

Seme anisa, bogato mineralima, vitaminima A, C i E, i antioksidansima, može da se koristi kao začin u čorbama, varivima i mesnim jelima, a zbog arome slične mentolu obogaćuje i ukus kolača. Čaj od anisa, u kombinaciji sa kimom i cimetom, odličan je za inhalaciju, ali i prevenciju bolesti disajnih puteva. Ovaj začin pospešuje probavu i cirkulaciju pa je poželjan ukoliko konzumirate težu hranu.

Savet: Mleveni anis brzo gubi ukus i miris te ga treba usitnjavati neposredno pre upotrebe.

Beli luk

Osim što ima snažno antibakterijsko, antigljivično i antikancerogeno dejstvo, beli luk snižava nivo holesterola i jača imunitet, zbog čega se smatra univerzalnim zaštitnikom zdravlja. Bogat je mineralima i vitaminima grupe B, ali njegov glavni sastojak jeste alicin – supstanca kojoj duguje antibiotska svojstva i ne baš prijatan miris. Može se koristiti u varivima, jelima od mesa i povrća, salatama, a najbolje je jesti ga presnog. Ljutina i intenzivan miris mogu se ublažiti ukoliko se beli luk prelije sa malo maslinovog ulja.

Savet: Beli luk očistite neposredno pre jela ili dodavanja hrani, jer oljušten i iseckan gubi lekovito dejstvo usled oksidacije. Neprijatan miris belog luka otklonićete tako što ćete nakon obroka sažvakati nekoliko listova peršuna i krišku jabuke

Cimet

Kada se pomene ovaj začin, svi prvo pomisle na mirišljave kolače, ali od cimeta se mogu pripremati kompoti, aromatični napici i čajevi, dok kao važan sastojak karija, ima široku upotrebu u kulinarstvu i to pre svega u varivima od povrća, pirinča ili mesa. Dobija se iz kore drveta cimetovca i može se pronaći mleven ili u obliku štapića. Odličan je izvor minerala i antioksidanasa te je prava riznica zdravlja koja tokom najhladinjeg doba godine budi organizam, pospešuje cirkulaciju i čisti krv.
Savet: Suviše jaka aroma cimeta može se ublažiti jabukom, sa kojom se odlično kombinuje, naročito u kompotima i kolačima.

Celer

Koren celera obiluje mineralima, pre svega kalijumom, natrijumom i kalcijumom, pa je nezamenljiv u borbi protiv osteoporoze. Pošto je efikasan prirodni diuretik, koristi se za čišćenje organizma i kao pomoćno sredstvo u lečenju reume, gihta, artritisa, upale mokraćnih puteva… Snižava krvni pritisak i reguliše nivo holesterola pa je efikasan i u prevenciji kardiovaskularnih bolesti. Koriste se koren i mlado lišće, a ima široku primenu u kulinarstvu: stavlja se u supe, salate, variva i sosove, čak i u kolače.

Savet: Ukoliko želite da smanjite apetit, pre obroka grickajte koren celera.

Crni kim

Nutritivne i lekovite vrednosti crnog kima odavno su poznate, a za zdravlje je posebno dragocen visok sadržaj nezasićenih masnih kiselina koje igraju važnu ulogu u prevenciji bolesti srca, moždanog udara i loše cirkulacije. Pored toga, pokazalo se da je ulje crnog kima jedan od najjačih imonostimulatora i sjajan čistač organizma, te da je moćno sredstvo protiv alegrija i kožnih bolesti (ekcem). Koristi se kao začin i preliv za salate.

Savet: Ako se redovno uzima, jedna kašičica ulja crnog kima rastvorena u toplom napitku, sniziće krvni pritisak i sprečiti napade astme i bronhitisa.

Đumbir

Đumbir, jedan od najmoćnijih zaštitnika organizma, sadrži selen, mangan, beta-karoten, vitamin C, kalijum, a njegov koren, svež ili mleven, dostupan je tokom cele godine. Osim što aktivira imunološki sistem, đumbir umiruje želudac, stimuliše probavu, ima snažno diuretičko dejstvo i odličan je antiseptik. Čaj i supa od đumbira pravi su melem za organizam tokom najhladnijeg dela godine. Ima široku primenu u kulinarstvu i dobro se slaže sa mahunarkama, pirinčem i bundevom, daje pikantan ukus sosovima, te salatama od paprike i paradajza.

Savet: Ukoliko ne podnosite jak ukus đumbira, možete mu dodati šargarepu ili cveklu.

Žalfija

Osim što sadrže obilje vitamina A, kalijuma, kalcijuma, gvožđa i mangana, sveži i osušeni listovi i cvetovi žalfije bogati su eteričnim uljima i smatraju se snažnim prirodnim antibiotikom. Ova aromatična biljka se koristi u lečenju bolesti disajnih puteva, jača imunitet, reguliše znojenje, podstiče cirkulaciju i ublažava tegobe izazvane prehladom. Može se dodati u variva, marinade za meso i sosove.

Savet: Žalfija se odlično slaže s pelenom, majčinom dušicom i lukom.

Kim

Njegova karakteristična, oštra aroma posebno dolazi do izražaja u varivima, salatama od cvekle i kupusa, kao i kada se njime pospu peciva ili sirevi. Često se koristi i u vidu čaja – u tom slučaju ukus mu je blaži, ali je delotvornost jednaka. Bogat je mineralima, pospešuje probavu, sprečava grčeve i nadutost, podstiče izlučivanje mokraće (snažan je diuretik) i stimuliše izbacivanje toksina iz organizma.

Savet: Ako ne podnosite ukus kima, nemojte ga koristiti u mlevenom obliku, već upotrebljavajte celo zrno.

Karanfilić

Zbog značajnih količina vitamina C i E, beta-karotena i magnezijuma, karanfilić je moćan zaštitnik organizma. Dokazano je njegovo jako antiseptičko i analgetičko dejstvo, poboljšava probavu, stimuliše produkciju želudačnih sokova i čišćenje organizma. Dodaje se toplim napicima i kompotima, a odlično se slaže i sa svim vrstama crvenog mesa.

Savet: Kupuje se u malim količinama jer stajanjem gubi aromu.

Komorač

Sve ono što ubrzava metabolizam i čisti organizam ide u prilog vašem imunološkom sistemu. Komorač, bogat mineralima i vitaminima A i C, ima upravo takvo dejstvo: jak je diuretik, podstiče funkcije jetre, reguliše nivo holesterola i šećera u krvi, ubrzava probavu i sprečava grčeve. U kulinarstvu se koriste listovi, koren i semenke, koji se slažu sa gotovo svim vrstama namirnica.

Savet: Grančice komorača ukusne su grickalice i odlična su zamena za one nezdrave – „industrijske“.

Kurkuma

Zbog intenzivno žute boje mnogi kurkumu mešaju sa šafranom, ali je, za razliku od najskupljeg začina na svetu, lako dostupna, a njene vrednosti su specifične. Odlično se slaže sa mahunarkama, jer pomaže da se lakše apsorbuju belančevine i sprečava nadimanje. U tradicionalnoj medicini koristi se za detoksikaciju organizma i čišćenje jetre, a neke studije pokazale su da kurkuma u kombinaciji sa biberom deluje protiv upala i kancera. Ova dva začina odlično se nadopunjuju i jedan drugom pojačavaju dejstvo .

Savet: Pošto reguliše metabolizam šećera, preporučuje se i protiv dijabetesa.

Origano

Suv ili sirov, ovaj začin neizostavan je u mediteranskim jelima. Međutim, osim što ima prijatan ukus i miris, obiluje korisnim sastojcima, pre svega vitaminima A i C, snažnim antioksidansima koji pozitivno utiču na imunitet. Origano ima dokazano antibakterijsko, fungicidno i antivirusno dejstvo, efikasno suzbija respiratorne infekcije i odlična je prevencija gripa.

Savet: Postoji nekoliko podvrsta origana, a najbogatiji esencijalnim uljima je Origanum vulgare subsp. hirtum.

Peršun

Iako sadrži veliku količinu minerala, pravo bogatstvo peršuna predstavljaju pre svega provitamin A, vitamini B grupe i C vitamin koji čiste i revitalizuju organizam, te aktiviraju imunološki sistem. Uz to, peršun je moćan diuretik, povoljno utiče na varenje, sprečava nadimanje i umiruje grčeve.

Savet: Ne preporučuje se u slučaju upalnih procesa u bubrezima.

Hren

Sa jakim diuretičkim i antiseptičkim svojstvima, hren je veoma jak diuretik i antiseptik, čisti i revitalizuje organizam, a poznat je i kao efikasan narodni lek protiv kašlja, astme, i upale sinusa… Odličan je dodatak umacima i jelima od mesa.

Savet: Izuzetno oštar ukus hrena obuzdaćete ako mu dodate malo jabukovog sirćeta.

Autor: Life Content

Tagovi: