Manjak sna je poguban za višak kilograma

by | mart 23, 2013

Gubitak samo nekoliko sati sna tokom nekoliko noći zaredom može odmah da vodi u povećanje telesne težine, utvrdili su američki naučnici.

Stručnjaci za problematiku spavanja sa Unoverzitetu u Koloradu sproveli su dvonedeljno istraživanje na 16 zdravih dobrovoljaca. U tom periodu precizno su pratili njihov metabolizam, ishranu i spavanje. Istraživanje je sprovedeno u strogo kontrolisanim uslovima zatvorenog prostora u kojem se potrošnjom kiseionika iz vazduha i stvaranjem ugljen-dioksida merio njihov metabolizam. Beležen je svaki zalogaj hrane, a spavali su po čvrsto utvrđenom režimu.

Cilj istraživanja bio je da se ustanovi kako premalo sna tokom samo jedne sedmice utiče na organizam, odnosno na telesnu težinu i ponašanje. Time su simulisali situacije iz stvarnog života u kojima, na primer, studenti uče noću pred sam ispit ili zaposleni rade noću ppod pritiskom rokova.

Tokom prvih sedam dana polovina ispitanika mogla je da spava devet sati, a druga najviše pet sati. Svi su mogli da jedu šta su i koliko hteli. Druge nedelje „nenaspavana“ grupa mogla je da spava devet sati, a „naspavanoj“ grupi san je skraćen sa devet na pet sati.

Utvrđeno je da san u trajanju od samo pet sati i budno stanje noću ubrzavaju metabolizam i da su osobe koje nisu dovoljno spavale trošile dnevno 111 kalorija više, ali to se ipak nije pretvorilo u gubitak na težini, upravo suprotno. Osobe koje su premalo spavale na kraju su unosile mnogo više hrane od onih koji su spavali punih devet sati i do kraja prve nedelje prosečno su dobile kilogram na težini.

U drugoj sedmici „naspavana“ grupa kojoj je sada uskraćeno po četiri sata sna takođe je dobila u proseku po kilogram na težini, a „nenaspavana“ grupa koja je sada mogla da spava punih devet sati nije uspela tokom sedam dana da izgubi kilogram dobijen u prvoj nedelji nespavanja.

Istraživači kažu da uzrok gojenja nije samo unošenje većih količina hrane nego i unošenje druge vrste hrane, odnosno utvrđeno je da su osobe koje nisu dovoljno spavale unosile više ugljenih hidrata. Jeli su više, a promenili su i vreme obroka. Jeli su manji doručak i obilnu večeru.

Naučnici su utvrdili da osobe koje nedovoljno spavaju večernjim obrocima unose više kalorija nego u bilo kojem drugom obroku tokom dana. Kad su počeli normalno da spavaju, počeli su opet da unose manje ugljenih hidrata i masti.

Utvrđeno je da je premalo sna bilo prosečno odgovorno za šest odsto više unesenih kalorija.

Izvor: rtl.hr

Tagovi: