Naučno je dokazano: Uz niskokalorijske zaslađivače možete da smršate

by | januar 18, 2016

Koliko ste puta čuli: „piješ to sa niskokalorijskim zaslađivačima, pa to je fora, i to goji“? Ako ste se svaki put zapitali da li je to tačno, 11 svetski priznatih naučnika rešilo je da vam pomogne i da tačan odgovor. Sproveli su opsežnu studiju i njihov odgovor je jasan: niskokalorijski zaslađivači ne utiču na gojaznost.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Vođa studije, profesor Piter Rodžers sa Bristolskog univerziteta je sa svojih 10 kolega prikupio podatke svih ozbiljnih studija koji su se bavili uticajem pića zaslađenih niskokalorijskim zaslađivačima na kilažu.

Obradili su najobimnije studije izvedene na životinjama, ali i studije u kojima su učestvovali ljudi. Neke od njih su trajale mesecima, a neke godinama.

Uzeli su sve faktore u obzir, i godine, i pol, i dužinu konzumiranja napitaka zaslađenih saharinom, aspartamom, sukralozom (veštačkim bezbednim zaslađivačem koji je otporan čak i na visoke temperature) i stevijom.

Njih 11, od kojih su samo dva naučnika u prehrambenoj industriji, a ostalih devet su svetski priznati stručnjaci za gojaznost i nutricionisti, i rade kao profesori univerziteta sa punim radnim vremenom, je nakon opsežnog poređenja dalo jasan odgovor: niskokalorijski zaslađivači pomažu u smanjenju unosa energije i telesne težine. Upotreba niskokalorijskih zaslađivača (LES low-energy sweeteners) umesto šećera , kod dece i odraslih, dovodi do smanjenja unosa kalorija i telesne težine – čak i kada se ta pića porede sa vodom.

Istraživači su rešili da koriste podatke iz ovih brojnih studija, samo da bi izbegli mogućnost i najmanje greške, a sa druge strane želeli su da rezultat, do kog na kraju istraživanja dođu, bude tačan.

U istraživanjima je bio tačno naveden unos pića sa niskokalorijskim zaslađivačima i unos hrane.

Nasuprot tome, unos preterane količine hrane u svim situacijama je izazvao povećanje težine, jer se ova dodatna energija skladišti u telu kao masno tkivo.

Tim Pitera Rodžersa dokazao je da su čak i pića sa niskolorijskim zaslađivačima u toku procesa prebacivanja sa zaslađenih pića bolja opcija od vode, jer ih organizam lakše prihvata.

„Verujemo da više ne treba da se pitamo da li su niskokalorijski zaslađivači dobri ili nisu. Treba da se usredsredimo na to kako oni treba najbolje da se koriste u praksi, kako bi pomogli u postizanju specifičnih ciljeva u vezi sa javnim zdravljem, kao što je smanjenje unosa slobodnih šećera i energije“, rekao je profesor Rodžers i dodao da su sva obrađena pića u sebi sadržala niskokalorijske zaslađivače koji su prošli sve provere i koji su ocenjeni kao sasvim bezbedni za ljudsko zdravlje.

Ova opsežna sistematska studija objavljena je 10. novembra u publikaciji International Journal of Obesity, najcenjenijem međunarodnom glasniku o gojaznosti, i predstavlja prekretnicu u borbi protiv viška kilograma. Po prvi put u istoriji čovečanstva upoređeni su podaci iz svih važnih studija, a krajnji rezultat je sasvim jasan. Pića sa niskokalorijskim zaslađivačima ne utiču na gojaznost.

Rezultati jasno pokazuju da unos pića sa niskokalorijskim zaslađivačima ne utiče na gojaznost. Čak je kod osoba koje su prešle sa klasičnih zaslađenih pića na pića sa niskokalorijskim zaslađivačima pokazao i smanjenje težine.

Prva opsežna studija
Ovo je prvi puta da je sprovedena ovako opsežna i sistematska studija. Istraživači koji su poredili 90 istraživanja sprovedenih na životinjama i 228 sprovedenih na ljudima. Od 228 studija na ljudima 12 je sprovedeno na tačno određenoj grupi ljudi, i praćeni su godinama.

Tagovi: