U susret Food Talku: Karakteristike srpske nacionalne kuhinje

by | jun 13, 2013

Srpska tradicionalna kuhinja nastala je pod uticajem različitih nacionalnih, kulturnih i geografskih uticaja i mešanja naroda. To je veoma raznovrsna, jaka i začinjena hrana, kombinacija grčke, bugarske, turske i mađarske kuhinje.

srpska kuhinja

Iako pojedina jela imaju iste sastojke kao jela iz kuhinja pomenutih naroda, u Srbiji su ona poprimila nešto što ih čini različitim i posebnim. Zbog ovoga su srpska tradicionalna kuhinja i neki njeni specijaliteti jako nezahvalni za opisati – za neke ni ne postoji pravilna reč u rečnicima stranih jezika. Najbolje je doći i isprobati ih.

Spremanje hrane je poseban deo srpske tradicije i kulture. U srpskim selima kuhinja se naziva još i „kuća“, a centralni deo je bilo ognjište, koje je predstavljalo važno, kultno mesto, pored koga se odigravao svakodnevni život i okupljala cela porodica. I dan danas je uobičajeno obedovanje tri puta dnevno (doručak, ručak i večera), uz napomenu da je najvažniji i najčešće najobimniji obrok – ručak.

Doručak je uveden u srpsku ishranu u drugoj polovini 19. veka. Može se nazvati i ranim zdravim obrokom, za koji se serviraju čaj, mleko ili kafa i testo ili hleb sa slaninom, salamom, kobasicama, jajima ili kajmakom.

dorucak

Hleb je jedan od osnovnih sastojaka svakog obroka. On igra veoma važnu ulogu i u religioznim ritualima, čak se smatra i da je greh bacanje ove namirnice, koliko god dugo stajala. Osim hleba, važno mesto u srpskoj kuhinji zauzimaju i različite vrste peciva i pita.

Iako možda nisu originalno srpski, burek i ćevapi u Srbiji imaju sasvim jedinstven ukus, a na jelovniku restorana koje odlikuje srpska tradicionalna kuhinja obavezno će se naći i sarma, kačamak, popara, proja, čorbast pasulj, prebranac, pljeksavica, teleća glava u škembetu, jagnjeća sarmica, gulaš, đuveč, karađorđeva šnicla, musaka, mućkalica, paprikaš, pihtija, čvarci i mnoga druga jela. Salate uglavnom nisu predjelo, već se služe uz glavno jelo.

Za nacionalno voće se u Srbiji smatra šljiva, a za piće rakija – šljivovica.

Vidimo se sutra na FOOD TALKU! Program konferencije možete pronaći OVDE. Za one koji ne mogu da prisustvuju, pratite prenos uživo na portalu Svet.rs.

Izvor: Serbia.com, Wikipedia

Tagovi: