5 biljaka koje mogu da prežive leto na osunčanoj terasi

by | april 19, 2024
biljke otporne na sunce

Ukoliko je vaš balkon okrenut ka sunčanoj strani, onda vam je verovatno teško da ga ozelenite. Ipak rešenje postoji – biljke otporne na sunce.

Da li obnavljate biljke svakog leta jer izgore zbog jakog Sunca? Da biste to izbegli, odajemo vam trikove uzgajivača i otkrivamo pet vrsta saksijskih biljaka koje dobro podnose toplotu bez potrebe za zalivanjem.

Kada nastupi vrućina, uzgoj biljaka u saksiji postaje prilično zahtevno. Najbolje je izabrati biljke koje mogu da prežive dugo bez zalivanja i koje zahtevaju malo vlage. Sukulentne, mediteranske, cvetne biljke… Evo 5 biljaka za vašu terasu koje su otporne na Sunce i ne zahtevaju često zalivanje.

Biljke otporne na sunce

Krasula – sorta Sedum

Ova sorta biljaka pripada porodici Crassulaceae. Ova vrsta sukulentnih biljaka je savršena za terasu koja ima mnogo sati svetlosti, čak i ako zaboravljate da je zalijete redovno. Postoji oko 400 raznih biljaka: njihov oblik može biti izdužen ili prekriven, cvetovi imaju tendenciju da budu ružičasti, beli ili žuti a njihovi su listovi  uvek mesnati jer upravo tu čuvaju vodu i koriste ih kao skladište . Robusna je i otporna na sušu, ali i na varijacije temperature i parazite.

Da biste ga posadili, izaberite plitku, ali dovoljno široku posudu. U saksiji i zaštićeno od kiše, zahtevaće zalivanje, ali veoma umereno. Nije potrebno davati đubrivo.

Ruzmarin

Ruzmarin je žbun koji, osim što ukrašava, okružuje okolinu aromom koja je neverovatna.
Ovaj mali žbun, koji od ranog proleća krasi lepo cveće, odmah dočarava jug. Samoniklo raste na suvim, kamenitim zemljištima šikara ili makije, ali uspeva i u saksijama. Bez poteškoća toleriše siromašna zemljišta, hladnoću (do -12°C) i… sušu.

Ruzmarin u saksiji će ceniti sunčanu lokaciju – i poželjno zaštićenu od vetra – i supstrat sa dobrom drenažom. Prve godine ruzmarin zalivajte redovno, ali retko. Zemlja se mora dobro osušiti između dva zalivanja. Kako godine prolaze, smanjite zalivanje: budite oprezni, tokom perioda duže suše. Mediteranska je biljka pa joj je potrebna minimalna vlažnost. Budite oprezni jer ako listovi ruzmarina uvenu i postanu smeđi, ponestaje mu vode! Međutim, nikada ne dozvolite da voda ostane u posudi za ceđenje. Konačno, ruzmarin ceni siromašna tla, neće biti potrebno dodati đubrivo.

Ukrasni portulak – tušt

Ne treba mešati sa divljim portulakom. Ukrasni portulak nudi prelepe šarene cvetove – od roze do žute, narandžaste i bele – i odličnu otpornost na sušu. Razlikujemo portulak sa velikim cvetovima -koji je jednogodišnji sukulent od njegovog višegodišnjeg rođaka koji ima nešto drugačiji cvet. Ovim biljkama nije potrebno mnogo zemlje za rast: uzmite prilično široku, ali plitku žardinjeru. Najvažnija stvar prilikom postavljanja portulaka u saksiju? Ponudite im dobro dreniranu podlogu i sunčanu lokaciju.

Majčina dušica

Poput ruzmarina, majčina dušica će zamirisati vaš balkon! Mediteranska biljka, voli sunce i dobro podnosi sušu. I dobra vest: to je aromatična biljka koju je vrlo lako uzgajati u saksiji. Tu uspevaju sve sorte od onih sa belim, do onih sa rozim cvetovima.

Majčina dušica ceni veoma drenirajuća zemljišta jer ako postoji nešto što ova biljka ne podnosi, to je višak vode. Navodnjavanje treba da bude umereno. Ostavite da se zemlja dobro osuši između zalivanja i uklonite vodu iz tanjira kako biste sprečili oštećenje korena timijana.

Vijuk

Evo male višegodišnje trave koja formira elegantne i poetične zelene, plave ili sive čuperke: vijuk odoleva svemu, hladnoći (do -15°C), pljusku mora, sušnom tlu… i suši! Naravno, zaštitite ga od vlage.

Zbog toga će vijuk uspevati na punom suncu (iako će prihvatiti laganu senku) i na laganoj, dobro drenirajućoj podlozi. Za ostalo mu treba malo: ni đubrivo, ni orezivanje. U saksiji ćete i dalje morati da ga zalivate, ali umereno. Neka se zemlja dobro osuši između zalivanja.

AnnaNahabed/istock/getty imagesplus