U kakvoj ste finansijskoj formi? Za početak, rešite naš test!

by | mart 28, 2022
U kakvoj ste finansijskoj formi

U kakvoj ste finansijskoj formi i jeste li finansijski fit? Uradite ovaj test i dovedite svoje finansije u balans.

Prošle su dve godine otkako je svet u kolapsu zbog pandemije, koja je pored zdravstvenih izazvala i finansijske probleme i više od mesec dana od početka sukoba u Ukrajini. Bilo da vam prihod pada zbog lošeg poslovanja usled nepovoljnih ekonomskih prilika ili ste jedan od srećnika čiji je posao, na sreću, ostao stabilan, ali vi pak ne umete s novcem – sad je sjajno vreme da sagledate svoje finansije kako biste postavili osnove za buduće ciljeve.

Bodovanje

A- 1 bod
B- 2 boda
C- 3 boda

U kakvoj ste finansijskoj formi?

№1
Da li tačno znate kakvo je stanje vašeg tekućeg računa?
A Da, nije sjajno.
B Da, i prilično je dobro.
C Ne.

№2
Da li biste svojom ušteđevinom mogli pokriti svoje tromesečne troškove?
A Ni u kom slučaju.
B Da, sigurno.
C Možda bih i mogla.

№3
Znate li tačne iznose svoje neto i bruto plate?
A Ne.
B Da, i zadovoljna sam tim odnosom.
C Da, i nisam uopšte zadovoljna.

Pročitajte i… Koji ste tip osobe kada je novac u pitanju?

№4
Da li ste određenu svotu novca uložili u nešto (u banku, akcije, biznis)?
A Ne.
B Manji iznos.
C Poveći iznos.

№5
Da li svoja dugovanja prenosite iz meseca u mesec?
A Da, i zbog toga sam stalno pod stresom.
B Da, ali to mogu lako rešiti ako zatreba.
C Nemam dugove.

№6
Imate li uvid u svoje mesečne troškove?
A Nikad.
B Ponekad.
C Da, uvek.

№7
Koliko često ste zabrinuti za svoje finansije?
A Sve vreme.
B Po nekoliko puta nedeljno.
C Retko.

№8
Možete li da navedete tri svoja finansijska cilja za budućnost?
A Previše sam zabrinuta za sadašnje finansije da bih razmišljala o budućnosti.
B Da, imam svoj finansijski vision board.
C Ništa konkretno.

№9
Imate li finansijsku plan za školovanje dece (ukoliko imate decu)?
A Nisam još uspela da se fokusiram na to.
B Da, imam plan (stipendije, studentski krediti, štednja itd.).
C Imam ušteđevinu, mada još ne znam kakve sve finansijske opcije postoje.

Pročitajte i… Finansijska savetnica otkriva kako da upravljamo svojim novcem

9 do 15 bodova
Očajnički pokušavate pronaći finansijsku stabilnost

Čini se da imate mnogo više troškova koje treba da pokrijete nego novca koji mesečno leže na vaš račun. Ako ste već sasekli troškove, ali se trudite da zadržite zadovoljavajući kvalitet života, vaš cilj bi trebalo da bude pronalaženje načina da uvećate svoj prihod. Zatražite povišicu ili unapređenje na poslu, ili pak potražite nov posao. Razmislite o tome da iskoristite sve svoje veštine ili hobije, da biste stekli dodatnu zaradu. Ako ste učiteljica ili profesorica, mogli biste da podučavate učenike posle škole, na primer. Ukoliko imate pouzdan prevoz i dosta slobodnog vremena posle posla ili vikendom, razmislite o tome da nudite usluge vožnje preko aplikacije ili o kupovini namirnica za druge. Dok radite na uvećanju zarade ili na svom sledećem koraku u karijeri, pozabavite se i svojim dugovima i visokim kamatama koji vam možda ometaju napredak. Razmislite o uzimanju zajma za konsolidaciju duga ili pokušajte da nađete ličnog finansijskog savetnika.
Na kraju, uvek možete uštedeti bar nešto i od svake plate. Ključno je da počnete da stvarate naviku štednje, tako da kada vam se dug smanji, a prihod poraste – možete računati i na dugoročnu stabilnost.

16 do 21 bod
Na pravom ste putu

Možda nemate označene sve stavke na vašoj listi finansijskih želja i ne znate tačno koje korake treba da preduzmete, ali ste na pravom putu. Pazite da ne budete preplavljeni brigom u vezi sa svojim finansijskim odlukama, pa da, zapravo, ne preduzimate ništa. Ako osećate da zaostajete u tome gde sebe vidite u budućnosti u finansijskom smislu, bilo u pogledu vaše penzione štednje ili kredita – to je, ipak, u redu. Najbolje rešenje u tom slučaju je da potražite stručnu pomoć. I dok gradite osnovu za dugoročne ciljeve ulaganja, uhvatite se ukoštac sa svojom potrošnjom, jer velika potrošnja (pritom nepotrebna) može uništiti bilo koji budžet.
Ako vas ideja o detaljnom planskom budžetiranju opterećuje, počnite s nečim jednostavnim poput pravila 50–30–20. Počevši od svog mesečnog prihoda, odredite 50% za „redovne potrebe“, kao što su računi, briga o deci i hrana; 30% za „želje“, kao što su izlasci, putovanja i odeća i 20% za štednju (uključujući i otplatu duga).

22 do 27 bodova
U odličnoj ste formi

Ipak, neverovatno je koliko brzo život može povući vaš bankovni račun u drugom pravcima. Vaša najbolja odbrana od ispadanja iz finansijskog koloseka jeste da dozvolite vašim vrednostima da upravljaju odlukama o potrošnji. To znači reći „ne” samo nepotrebnim troškovima. Kad vas prijatelji ili porodica pritiskaju da se „otvorite” za jedan duži odmor ili vam nude savete u vezi s novcem, oslušnite pak svoj unutrašnji glas. Njihove vrednosti i ciljevi nisu i vaši. Takođe, pazite na probleme koje deca ili ostali bliski ljudi mogu prouzrokovati koristeći se vašim finansijama. Osim ako vaša deca nisu izrazito odgovorna, budite oprezni pri potpisivanju kredita ili zakupa stana za njih. Ako ne izvrše svoje obaveze, vi ćete biti zakonski odgovorni za njihove dugove. Na kraju, razmotrite i sve potrebe za lečenjem i dugotrajnom negom koje bi vašim voljenima (kao što su stariji roditelji) moglo zatrebati u budućnosti. Ukoliko vi (i vaša braća i sestre, ako ih imate) imate realne stavove po tom pitanju, oni će vas spasiti od neplaniranih finansijskih pritisaka u budućnosti.

lepotaizdravlje.rsNuthawut Somsuk/iStock/Getty Images Plus via Getty Images