10 najinteligentnijih životinja na svetu

by | oktobar 8, 2013

Za delfine, pse, papagaje i majmune je poznato da se svrstavaju u pametne životinje. Ipak, pojedine vrste sa ovog spiska možda će vas iznenaditi. Otkrivamo vam deset najinteligentnijih životinja na planeti Zemlji.

zivotinje

10. Hobotnica

Hobotnice su jedne od najpametnijih morskih životinja. Iako još mnogo toga ne znamo o njima, naučnici konstantno otkrivaju nove, impresivne mogućnosti ovih glavonožaca. One se igraju, rešavaju probleme, kreću se kroz lavirinte i imaju impresivno kratkoročno pamćenje.

9. Golubovi

Ove ptice imaju odlično pamćenje. Mogu da zapamte svoj izgled u ogledalu, kao i stotine različitih fotografija, i naučiti put do svog doma iz veoma dalekih destinacija (zbog toga su u prošlosti najčešće korišćeni kao pismonoše). Golubovi su odlični i u multitaskingu – svoju pažnju mogu da usmere na nekoliko stvari istovremeno i izvrše nekoliko zadataka u kratkom roku.

8. Svinje

Stručnjaci tvrde da svinje imaju emocije, da se lako uvrede i u stanju su da vam namerno dosađuju. Veoma su društvene i lako ih je dresirati (neki tvrde da se svinje lakše dresiraju i od pasa). Svinje sanjaju i odazivaju se na svoje ime.

7. Psi

Najbolji prijatelji ljudi su društveni i poslušni, pa ih je lako dresirati. Psi mogu da raspoznaju (i zapamte) životinjska ili ljudska lica koja su upoznali, a prepoznaju i radio i televiziju. Veoma su emotivni, mogu biti prilično osetljivi, pa čak i ljubomorni, a ukoliko ih neko povredi to nikada neće zaboraviti. Svako ko je imao više od jednog psa zna i da svaki pas, baš kao i svaki čovek, ima svoj karakter.

6. Papagaji

Papagaji spadaju među najpametnije vrste ptica, a mnogo toga uče od ljudi. Stoga oponašaju ljudski govor, pamte reči i razumeju njihovo značenje te i same slažu rečenice. Najinteligentnije vrste papagaja su kakadu, tigrice, makao, dok su na samom vrhu afrički sivi papagaji, koji su veoma društveni i ljubazni. U stanju su da nauče stotine ljudskih reči i zvukova koje kasnije mogu koristiti u ispravnom kontekstu. Neki naulnici tvrde kako ovi papagaji imaju inteligenciju jednaku kao i dete od 4-5 godina.

5. Vrane

Vrane takođe mogu da nauče da govore, kao i da broje, razlikuju kompleksnih oblike i izvršavaju zadatke. Dokazano je i da vrane prepoznaju ljude i čak i ako nose maske. Inteligencijom se posebno ističu vrane iz Nove Kaledonije (Francuska). One koriste razne materijale kako bi se domogle hrane – savijaju žice, spajaju štapove ili njima teraju termite iz stabala. Alatom se koriste i kako bi lakše savile gnezdo pa tako od otpadaka znaju da naprave „nožić“ kojim seku travu i tanke grančice. Kreativno razmišljanje znak je inteligencije, a ove životinje mogu i puno više od toga. One izvršavaju veoma složene zadatke kao što je krađa – i to pritom koristeći druge vrane kao izvidnike i lažne mamce.

4. Pacovi

Koliko god se oni ljudima gadili, pacovi su veoma inteligentne životinje i ne koriste se bez razloga u mnogim naučnim eksperimentima. Laboratorijski pacovi znaju da pronađu izlaz i iz veoma kompleksnih lavirinata, te mogu koristiti svoja izoštrena čula mirisa i sluha u pronalaženju mina i bombi, a iz krvnih uzoraka mogu prepoznati one koji sadrže bakteriju tuberkuloze. Pacovi iskazuju uzbuđenje, gubitak, stres, čak i žaljenje.

3. Delfini

Delfini su izuzetno društvene životinje. Mogu da pronađu i raspoznaju svoje „rođake“ koji su udaljeni kilometrima, a imaju i sopstveni jezik kojim komuniciraju. Što se tiče komunikacije s ljudima, lako uče signale rukama, te rešavaju razne testove i shvataju koncept brojeva. Informacije primaju i akustično i vizuelno, što im omogućava da prepoznaju scene na televiziji.

2. Slonovi

Mozak prosečnog slona teži oko pet kilograma ili više. Slonovi pravilno upotrebljavaju različite objekte i predmete, a da ih pritom niko nije naučio kako da ih koriste. Oni to čine pomoću svog intelekta i intuicije. Znaju da čiste svoju hranu i koriste različita oruđa kako bi sebi nabavili hranu. Jedna od indikacija njihove inteligencije je i altruizam, ili žrtvovanje jedne životinje za dobrobit krda. Slonovi su poznati po svom altruizmu u odbrani mladunčadi u krdu. Osim toga, slonovi znaju sami sebe da leče – konzumirajući određene biljke zavisno od toga šta ih boli. Slonovi su i veoma razigrani, što im pomaže da razviju spretnost i prostorno rasuđivanje. Svoju surlu mogu koristiti kako bi njome držali predmete, kao što je četkica za slikanje – te uz pomoć nje mogu i slikati po platnu.

1. Šimpanze i orangutani

Impresivna inteligencija majmuna već dugo fascinira ljude. Sposobni su da sami naprave razno oruđe, da love, te rešavaju kompleksne probleme. Oni takođe mogu naučiti jezik znakova, njime smisleno komunicirati međusobno, i s ljudima, te zapamtiti nečije ime čak i ako tu osobu nisu videli godinama.

Šimpanze brzo uče, obavljaju kognitivne i kreativne zadatke i imaju pamćenje bolje od većine životinja. Uz sve što smo već spomenuli vezano za majmune, za šimpanze je važno napomenuti da su veoma društveni i prilagodljivi. Imaju sposobnost da razmišljaju unapred – pa tako koriste i taktiku – na primeri, u lovu na plen. Često koriste i mentalnu manipulaciju unuta svoje porodice kako bi dobili ono što žele.

Orangutani se smatraju najpametnijim primatima. Oni mogu da nauče kako da koriste daske, čekić i eksere kako bi nešto sagradili, a znaju da koriste i levak i cevi kako bi usmerili vodu gde žele. Mnogi tvrde da i druge vrste majmuna mogu da sve ovo da nauče, ali ono zbog čega su orangutani posebni je njihova sposobnost da razumeju zbog čega se to radi i kako im to može biti od pomoći u divljini.

Izvor: Ljepota.ba

Tagovi: