Najpoznatiji transseksualci: Oni su uspešni i slavni uprkos stereotipima

by | jun 16, 2015

Transseksualnost je termin za stanje osoba koje se svesno i duži period samoidentifikuju kao pripadnici suprotnog pola. Stereotipni opis transseksualnih osoba je da su to „osobe zarobljene u telu suprotnog pola“, bez obzira što se ovi modeli odbacuju od strane nekih, kako transseksualnih tako i drugih, delova društva.

najpoznatiji transseksualci

Mišljenja su podeljena, neki transseksualce smatraju veoma hrabrim, dok je za druge to potpuna ludost. Bilo kako bilo, činjenica je da život osobe koja se oseća kao da je rođena u pogrešnoj koži nimalo nije lak, te da je ona često izopštena iz društva i povrgnuta podsmehu ljudi iz svoje okoline. Predstavljamo vam neke od najpoznatijih osoba iz javnog života širom sveta, koje su, uprkos svojoj rodnoj orijentaciji veoma uspešne u poslu kojim se bave.

Foto: Guliver/Splash

Foto: Guliver/Splash

Manekenka srpskog porekla Andreja Pejić, rođena kao Andrej, dugo je radila kao androgini model, pa se tako mogla videti kako na muškim, tako i na ženskim modnim revijama. Ona je prošle godine promenila pol hirurškim putem i postala žena. Andreja radi revije za najpoznatije dizajnere na svetu, a slikala se i za mnoge naslovne strane poznatih magazina.

Kliknite za nastavak teksta

Foto: Guliver/Splash

Foto: Guliver/Splash

Lepa Brazilka poznata kao Lea T, rodila se kao Leandro Kerezo 1981. godine. Međutim, ova mala „sitnica“ nije je sprečila, da poput Andreje krasi modne piste na prestižnim modnim revijama širom sveta kao jedna od najpoznatijih transseksualnih modela. Ona je čak postala i muza kompanije „Živanši“.

Foto: Vanity Fair

Foto: Vanity Fair

Čitav svet u poslednje vreme bruji o promeni pola jednog od najpoznatijih tata na svetu, Brusa Dženera, očuha starlete Kim Kardašijan i oca Kendal i Kajli Džener, koji je nedavno postao Kejtlin Džener i slikao se za naslovnicu jednog prestižnog magazina. Njegovu trasformaciju javno su podržale njegove popularne ćerke iz klana Kardašijanovih, ali i mnoge druge poznate ličnosti (podsetite se OVDE).

Foto: Guliver/Splash

Foto: Guliver/Splash

Prošle godine pobedu na Evroviziji, poznatom i cenjenom muzičkom takmičenju, odnela je Končita Vurst, „žena sa bradom“ kako su je tada opisivali mediji širom sveta. Končita se rodila kao Tomas, ali je kroz život uvek koračala kao žena. Pa ipak, iako je transvetit koji redovno oblači žensku odeću i ima dugu i negovanu kosu, ona se brade, kako kaže, ne odriče.

Foto: Guliver/Getty

Foto: Guliver/Getty

Atraktivna plavuša Klaudia Kiares rodila se kao muškarac. Međutim, iako ju je ta činjenica koštala izbacivanja iz emisije „Američki supermodel“ kada se za to saznalo, ona je ipak uspela da osvoji tu titulu na takmičenju za transseksualne modele i danas se uspešno bavi modelingom.

Foto: Guliver/Splash

Foto: Guliver/Splash

Još jedna zvezda „Američkog supermodela“ rodila se kao muškarac. Naime, Isis King nekada se zvala Darel Vols, a pažnju na sebe skrenula je upravo u ovom takmičenju u kom je učestvovala čak u dve sezone. Iako nije uspela da pobedi u šou to je nije sprečilo da se uspešno bavi modelingom i nakon toga.

Foto: Guliver/Splash

Foto: Guliver/Splash

Da transvestiti mogu biti i uspešni na velikom platnu dokazala je argentinska lepotica poznata kao Florencija De La V. Ona se, takođe, rodila kao muškarac po imenu Karlos Trinidad, a trenutno je najpoznatija transseksualna glumica na svetu. Florencija je srećno udata žena i majka je blizanaca koje je dobila putem surogat majke.

Jedna od najpoznatijih sprskih transseksualki svakako je Jelena Klajnšnic koja je svoju posebnost i različitost uvek videla kao vrlinu, a ne kao manu. Jelena je rođena u Austriji gde je završila „UNIWEIN“, odsek međunarodno pravo, kao i Slavistiku pa danas perfektno govori nekoliko jezika. Ona se vratila u Srbiju i uspešno se bavi modelingom, ali i glumom, a osvojila je i titulu Mis Kvin Balkana.

Foto: Wikipedia

Foto: Wikipedia

Karolin Tula Kosi rodila se kao Beri Kenet Kosi, a poreklom je iz Engleske. U svetu mode je veoma prepoznatljiva, a krasila je stranice mnogih modnih magazina. Karolin se čak slikala i za „Plejboj“, a bila je i Bond devojka u filmu „The living daylights“. Tula je napisala i autobiografiju pod nazivom „Ja sam žena“ koju je izdala 1982. godine.

Foto: AP

Foto: AP

Roberta Klose zaslužuje posebno mesto na ovim stranicama, budući da je ova brazilska manekenka prva transseksualka koja je pozirala za brazilsko izdanje magazina „Plejboj“. Nakon što je obavila operaciju promene pola, uspela je da osvoji i titulu najlepše Brazilke, a u svojoj karijeri se osim modelingom bavila i pevanjem, ali i glumom.

Foto: AP

Foto: AP

Malika je najpoznatija indijska transseksualka, koja se podvrgnula brojnim operacijama kako bi u potpunosti postala žena. Učestvovala je na takmičenju lepote „Miss Internation Queen“, ali ipak nije uspela da ostvari uspešnu karijeru modela, te se posvetila učenju i završila hotelijerstvo i ugostiteljstvo.

Foto: Facebook

Foto: Facebook

Kamila Asanka poreklom je iz Šri Lanke i nova je u modnoj industriji, te će se za nju tek čuti. Mnogi ne veruju kada je pogledaju da je rođena kao muškarac, a poznata je postala nakon učešća u „Miss International Queen“ takmičenju, gde nažalost nije ostvarila zapažen uspeh, ali verujemo da je pred njom tek blistava karijera.

Foto: AP

Foto: AP

Sirapasorn Atajakorn je transseksualni model sa Tajlanda, a pažnju javnosti privukla je pobedom na takmičenju „Miss International Queen“ 2011. godine kada je očarala žiri svojom lepotom. Od tog dana do danas nije uspela da se plasira visoko u svetu mode, ali to ne znači da se to neće i dogoditi u nekoj budućnosti.

Foto: Ilustracija, Guliver/Thinkstock

Foto: Ilustracija, Guliver/Thinkstock

Da se ne bave svi transseksualci samo modom, pevanjem ili glumom pokazuje primer Helene, prve transrodne penzionerke Vojske Srbije. Ona je zbog uvrede i diskriminacije podnela krivične prijave protiv Vojske, ministra odbrane i njegovog ministarstva. Naime, Helena, koja ima četvoro dece sa bivšom suprugom, nakon 20 godina provedenih u vojnoj službi odlučila je da promeni pol i uskladi ga sa osećajem rodne pripadnosti. Nakon toga, iz uprave Vojske Srbije stigao joj je predlog za penziju, a u ovom vojnom obrazloženju pisalo je da je Heleni „ustanovljena dijagnoza koja može uzrokovati štetne posledice po ugled Vojske Srbije“. Tužba je pokrenuta upravo zbog ove rečenice, a Helena je danas, iako u penziji nakon nekadašnjeg čina majora, i razvedena nakon 20 godina braka, ipak jedna srećna žena koja se napokon dobro oseća u svojoj koži.

Foto: AFP

Foto: AFP

Takođe, transseksualci se uspešno bave i politikom, pa je tako u poljskom Parlamentu poslanica i Ana Grodzka, Poljakinja koja je rođena kao Kšištof Grodzki. Ovo je bila prava revolucija u Poljskoj koja je, inače, veoma konzervativna zemlja, pa je Ana uspešno srušila tabue i stereotipe u ovoj katoličkoj zemlji.

Foto: PrintScreen

Foto: PrintScreen

Isto tako, na drugom kraju sveta, Madu Kinar pobedila je u januaru ove godine na izborima za gradonačelnika Raigara, i na taj način postala prvi transseskualac gradonačelnik u Indiji. Prošle godine, Vrhovni sud Indije doneo je presudu da transseksualci imaju sva prava kao „treći pol“. Nekoliko meseci nakon te presude, na televiziji se pojavio prvi voditelj transseksualac.

Foto: Guliver/Getty

Foto: Guliver/Getty

Džaja Salua veoma je važno ime u istoriji fudbala, jer je ona zvanično i prva transseksualna osoba u ovom sportu zbog čega je bila i inspiracija za dokumentarni film “Sledeći gol je pobeda”. Džaja je se nekada zvala Džoni, a odrasla je u fafafine zajednici (fa’afafine), u kojoj se samoanski biološki rođeni muškarci odgajaju da se ponašaju u skladu sa rodnim ulogama ženskog pola. Reč znači u prevodu znači “u stilu žene”, a Džaja je danas jedan od osnovnih simbola za borbu protiv diskriminacije u sportu.

Tagovi: