KAFOM do boljih sportskih rezultata

by | jul 3, 2010

Unošenje velikih količina kofeina može da poveća snagu i izdržljivost mišića koji nisu opterećeni do maksimuma, utvrdili su britanski naučnici. Istraživači strahuju da bi ovo otkriće moglo da navede sportiste da kofein koriste kao „legalni doping“, jer ga je Svetska anti-doping agencija 2004. skinula sa liste zabranjenih supstanci.

Kafa

Ispijanje velikih količina kafe moglo bi da vam pomogne da istrčite maraton, pokazuju najnovija istraživanja.Uzimanje kofeina može da poboljša performanse za čak šest odsto kod osoba čiji mišići već nisu iskorišćeni do maksimuma – to znači da kafa ili čaj mogu, na primer, da pomognu trkačima na duge staze, ali ne i sprinterima.

Najnovije otkriće moglo bi da podstakne sportiste da više koriste kofein, s obzirom na to da ne postoje propisi koji ograničavaju upotrebu ovog stimulansa. Svetska anti-doping agencija je 2004. godine skinula kofein sa liste zabranjenih supstanci, tako da sportisti sasvim legalno mogu da ga koriste u velikim količinama, kako bi poboljšali svoj učinak.

Maraton

Stručnjaci mišićnu aktivnost dele na maksimalnu – što znači da su mišići opterećeni do krajnjih granica, kao kod sprinta ili dizanja tegova, i submaksimalnu – koja pokriva sve ostale aktivnosti, od prevrtanja stranica knjiga do trčanja maratona. Tim istraživača je na miševima testirao dejstvo kofeina na snagu i na izdržljivost donjih nožnih mišića i to u oba slučaja – prilikom maksimalne i submaksimalne mišićne aktivnosti.

„Veoma velike doze kofeina, u obliku tableta, praška ili koncentrovane tečnosti, mogle bi da budu privlačne sportistima koji žele da poboljšaju svoje performanse“, kaže autor studije dr Robert Džejms sa Univerziteta u Koventriju.

Maraton

Kako prenose britanski mediji, upravo bi poboljšanje od nekoliko procenta koje se dovodi u vezu sa kofeinom, na Olimpijskim igrama moglo da dovede do razlike između zlatne medalje i pukog pretrčavanja staze. Iako je istraživanje za sada sprovedeno samo na miševima, naučnici su uvereni da bi kofein isti efekat imao i na ljude.

Kofein koji dospe u krvotok mogao bi da se ponaša kao receptor na mišićima skeleta, što osobu čini privremeno snažnijom, ali samo u opsegu submaksimalne mišićne aktivnosti. Ranije je već utvrđeno da kofein uticajem na centralni nervni sistem može da poboljša atletske performanse.

Koncentracija kofeina upotrebljenog prilikom istraživanja bila je 70 mikroMola po litru, što je maksimalna koncentracija koja može da se dostigne u ljudskoj krvnoj plazmi. Dr Džejms napominje da nije retkost da, kod ljudi koji unose velike količine kofeina, koncentracija te supstance u krvoj plazmi dostigne između 20 i 50 mikroMola po litru.

Izvor: RTS

Tagovi: