MOLEKULARNA struktura odgovorna za više moždanih bolesti

by | jul 8, 2010

Više od 135 bolesti mozga, uključujući autizam, hronični bol, šizofreniju i demenciju, povezeno je sa defektom proteina u takozvanim sinapsama – čvorištima između nervnih ćelija, utvrdili su britanski stručnjaci iz Instituta Sanger, pri Univerzitetu Kembridž.

MozakOni su prvi put uspeli da izrade mapu proteinskih struktura ljudskih sinapsi, koje su odgovorne za prenošenje informacija, što otvara novi pogled na bolesti od kojih pate milioni ljudi širom sveta, prenosi Rojters.

Neurolog Set Grant, koji je rukovodio ovim istraživanjem, ističe da proteini nervnih čvorišta predstavljaju molekularnu osnovu mnogih bolesti mozga. „Ne znamo ni za jednu molekularnu strukturu odgovornu za više moždanih bolesti, pa zato smatramo da ovo predstavlja veliko otkriće“ ističe Grant.

 

Koristeći tehniku, poznatu pod nazivom proteomika, tim iz Kembridža je analizirao sve proteine ljudskih moždanih ćelija, kojih ima milion milijardi, a povezane su sinapsama koje imaju ključnu ulogu u procesu usvajanja i pamćenja informacija.

 

Britanski stručnjaci su utvrdili da u ljudskom mozgu ima oko 1500 raznih proteina, od kojih je za svaki zadužen jedan gen. Navedene moždane bolesti su pojednostavljeno rečeno posledica mutacije tih gena, koje dovode do defekta u moždanim proteinima. Razumevanjem sastava sinapse, moglo bi se utvrditi koji proteini su odgovorni za koju bolest ili bolesti, napominje Grant.

 

MozakIspitivanjem na miševima stručnjaci iz Kembriža su utvrdili da se korišćenjem različitih lekova da bi se izmenio sastav proteina u sinapsama, menja i veza s određenim bolestima mozga.

 

Najavljujući da sledi istraživanje kojim treba da se utvrdi da li se ovo odnosi i na ljude, Set Grant ističe da će, ako se pokaže da je tako, biti radikalno pomeren fokus naučnog pristupa istraživanju moždanih bolesti.

 

Tagovi: