Digitalni herbarijum Deliblatske peščare 2015.

by | jun 3, 2015

Učenici mlađih razreda, iz jedanaest osnovnih škola sa teritorije opštine Alibunar, treći put za redom u okviru manifestacije „Digitalni herbarijum Deliblatske peščare“ učestvovali su u stvaranju digitalne dokumentacije retkih vrsta biljaka koje rastu samo na ovom terenu. Osnovci su nakon kraćeg, zanimljivog časa u prirodi krenuli u svoju ekološku avanturu sa izletišta Devojački bunar (Deliblatska peščara), u pratnji nastavnika i profesora biologije.

Foto: PR

Foto: PR

Najmlađi osnovci u okviru programa časa u prirodi, upoznali su se lepotama prirode koja ih okružuje. Prilikom ove avanture stvarali su i svoj digitalni herbarijum/arhiv biljnih vrsta koje su upoznali u Deliblatskoj peščari – specijalnom rezervatu prirode.

Opština Alibunar je odgovorna za turistički najatraktivniji severo-zapadni deo Deliblatske peščare, koja je u ovom delu prekrivena glogom, skakavcem, borovima, raznim žbunastim biljem i gustom vegetacijom. U cilju očuvanja, edukacije, zaštite i evidentiranja ugroženih vrsta flore i faune, kao i upoznavanja najmlađih sa lepotama prirode koju im ostavljaju u nasleđu, Opština Alibunar i Turistička organizacija Alibunar, treću godinu za redom organizovala je program za učenike osnovnih škola „Digitalni herbarijum Deliblatske peščare“. Deca na zanimljiv, a pokazalo se u prethodnim generacijama koje su prošle kroz ovaj program i uspešan način, u prirodi uče kako da je poštuju i neguju.

Predstavnici osnovnih škola, učesnica ovogodišnjeg programa „Digitalni herbarijum Deliblatske Peščare“ i autori najatraktivnijih fotografija nagrađeni su peharima koje im je uručio gospodin Predrag Belić, predsednik Skupštine opštine Alibunar, u ime Turističke organizacije i opštine Alibunar.

IMG_0815

O DELIBLATSKOJ PEŠČARI

Deliblatska peščara ili Banatski pesak jedinstvena je peščara u Evropi, a nalazi se u jugoistočnom delu srpske pokrajine Vojvodine, u južnom Banatu. Ova prostrana oblast površine od oko 300km², čije su glavne peščane mase elipsoidnog oblika okružene plodnim lesnim poljoprivrdnim površinama, proteže se između Dunava i jugozapadnih padina Karpata.

Ovaj spomenik istorije prirode Panonske nizije jedno je od retkih pribežišta za mnoge specifične vrste flore i faune, koje u evropskim i svetskim razmerama predstavljaju prirodne retkosti. Peščara predstavlja geomorfološki i ekološko-biogeografski fenomen ne samo Panonske nizije, već i čitave Evrope.

aa

Bogatstvo flore ovog područja se ogleda u postojanju oko 900 vrsta viših biljaka, od kojih su mnoge relikti i rariteti, kao i vrste koje su u svom rasprostranjenju ograničene na Panonsku niziju. Jedino se ovde, u odnosu na čitav prostor Srbije nalaze: banatski božur, stepski božur, Pančićev pelen, šerpet i Degenova kockavica. Svoje stanište ovde je našlo i 20 vrsta orhideja.

Prirodnu autohtonu šumsku vegetaciju predstvljaju šume bele lipe i krupnolisnog medunca.

Deliblatska peščara je u vegetacijskom smislu mešavina stepe i šumo-stepe, koju odlikuje mozaik travnih, žbunastih i šumskih staništa.

Fotografije nastale tokom programa „Digitalni herbarijum“ biće postavljene na sajtu opštine Alibunar i Fejsbuk stranicu Digitalni herbarijum.

Tagovi: