OPERITE ODEĆU koju ste tek kupili

by | januar 11, 2010


Potpuno nova odeća iz prodavnice nije čista i može da uzrokuje razne infekcije!

Naučilii smo da preremo ruke posle obavljanja nužde, pri dolasku kući i pre jelao, ali novu odeću velikodušno puštamo u svoje domove i na svoja tela.

 

Niva odeca

 

– Perete li odeću koju ste tek kupili? – pita voditelj „ABC Newsa“ i dodaje: – Većina na ovo pitanje odgovara negativno pa smo odlučili da sprovedemo istraživanje i utvrditi šta se sve skriva u tek kupljenim odevnim predmetima.

 

Ukupno 14 komada odeće, od donjeg rublja do jakni, kupljeno je u tri različita butika i podvrgnuto laboratorijskom testiranju. Rezultati su vrlo šokantni – na svim odevnim predmetima su pronađeni mikrobi koji inače pripadaju intimnim delovima tela.

 

Direktor za mikrobiologiju i imunologiju sa Fakulteta „New York“ koji je sprovodio analizu objašnjava:

– Ukoliko ne operete novu odeću pre nošenja, to vam je kao da, na primer, dirate nekoga ispod pazuha. U većini slučajeva vam se neće ništa dogoditi, ali infekcije su uvek moguće.

 

Mikrobi na odeći mogu da se zadrže i nedeljama, pa čak i mesecima. Pritom se sa odeće prenose na telo osobe koja je nosi, a zatim šire dalje, što može da dovedei do neprijatnih zaraza.

 

Neke od pronađenih bakterija uobičajeno se nalaze na koži, dok druge pripadaju isključivo fekalijama, nosu i ustima. Područja sa najviše bakterija su ona ispod pazuha i u blizini polnih organa i zadnjice.

 

Odeća je „inficirana“ iz dva razloga. Prvo, pojedini potrošači kupuju i kratko nose odevne predmete posle čega ih vraćaju u prodavnicu, a odeću koja je vraćena trgovac brže-bolje vraća na policu kako bi je što pre prodao. S druge strane, nikad se ne zna ko je sve isprobao određeni odevni predmet.

 

– Kad ljudi vide da na majici još postoji etiketa, pretpostavljaju da je reč o sasvim novom predmetu. Međutim, ne možete ni da pretpostavi gde je ta majica pre bila i ko ju je sve nosio – upozorava Tori Klaubo Patrik, bivša menadžerka maloprodaje.

 

Tagovi: